Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRatusz na ostatniej prostej gra nieczysto. ,,Bydgoszcz Informuje” wspiera włodarza

Ratusz na ostatniej prostej gra nieczysto. ,,Bydgoszcz Informuje” wspiera włodarza

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 kwiecień 2024 14:43

W czwartek prezydent Rafał Bruski zorganizował w ratuszu konferencję na której mówił o skutkach finansowych reform podatkowych rządów PiS dla Bydgoszczy. Prezydent mówił, że budżet miasta stracił przez kilka lat z tego powodu 673 mln zł (wyliczenia Związku Miast Polskich). Laurkę z tej konferencji napisał podległy prezydentowi urzędnik w ramach portalu ,,Bydgoszcz Informuje” - który udaje niezależne medium, a wielu odbiorców może nie być świadomych, że wydaje to ratusz.

 

Ten przykład tylko pokazuje, że jednym z głównych celów istnienia Bydgoszcz Informuje jest kreowanie narracji przez ratusz. Autor treści – urzędnik Wojciech Borakiewicz, przez około półtora roku, ani razu nie napisał ani wręcz wyrazu krytycznego o prezydencie, za to łatwiej już mu szło krytykowanie przeciwników politycznych prezydenta np. radnych PiS, czy jego kontrkandydata w walce o fotel prezydenta posła Łukasza Schreibera.

 

Do konferencji prezydenta Schreiber się odniósł na swojej konferencji, mniejsza już czy przekonująco, ale ten aspekt urzędnik piszący artykuł pominął. Jest jedynie narracja prezydenta i żeby nie było, nie do końca uczciwie podana. Już sam tytuł: ,,NIK, Związek Miast Polskich i Instytut Finansów Publicznych o finansach samorządów. Bydgoszcz straciła 673 mln zł”.

 

O raporcie NIK pisaliśmy kilka dni temu i faktycznie on wskazuje, że miasta na reformach rządu straciły. W przypadku Bydgoszczy nie ma w raporcie żadnych liczb, zatem pisanie, że według NIK Bydgoszcz straciła 673 mln zł to manipulacja! NIK wskazuje jedynie - w wystąpieniu do Kancelarii Premiera, że dochody średnie spadły w latach 2020-2022 o 3,6% w stosunku do 2019 roku, a rządowe dotacje na inwestycje zniwelowaly ten spadek jedynie o 1,7 puktu procentowego. Instytut Finansów Publicznych opublikował swoją analizę, ale ona również nie podaje w przypadku Bydgoszczy żadnych kwot. Związek Miast Polskich owszem wyliczył, że Bydgoszcz jest stratna 673 mln zł, ale nie w ostatnim czasie jak twierdzi podległy prezydentowi urzędnik, ale kilka miesięcy temu.

 

Treści z Bydgoszcz Informuje są rozprzestrzeniane na Facebook-u poprzez konto Bydgoszcz.pl, które za środki publiczne, przy pracy wielu pracowników ratusza (czyli wynagradzanych przez bydgoszczan w podatkach) zbudowali ponad 140 tys. obserwatorów. Pozostała trójka kandydatów na urząd prezydenta nie może z niego jednak korzystać do promowania swojej narracji.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

  Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

Wiadomości z regionu