Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Kochał Polskę i kochał Bydgoszcz” - Bydgoszcz pożegnała prałata

,,Kochał Polskę i kochał Bydgoszcz” - Bydgoszcz pożegnała prałata

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 kwiecień 2024 10:32

W środę odbyła się ostatnia droga ks. Romana Kneblewskiego, która zaczęła się w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piastowskim a zakończyła na cmentarzu parafialnym. Ksiądz prałat Kneblewski był jej proboszczem przez 9 lat, był bardzo związany z tym miejscem.

Mszę pogrzebową celebrował biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, obecny był też biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. Biskup Wętkowski i ks. Kneblewski razem kroczyli do kapłaństwa, dlatego to on przewodniczył Mszy pogrzebowej.

 

Biskup Wętkowski powiedział dwie dość istotne myśli o zmarłym, które opisują jego postać - Kochał ojczyznę poprzez swoje zaangażowanie w Solidarności, a później przez wszystko, co było wyrazem jego głębokiej troski, by Polska pozostała wierna tradycji, historii i tożsamości. Kochał także tę małą ojczyznę, jaką jest Bydgoszcz.

 

Patriotyzm był bardzo ważnym elementem posługi ks. Romana Kneblewskiego, dużo mówił o umiłowaniu do Ojczyzny. Był on też bydgoszczaninem z urodzenia, być może nie miał zbyt wielu okazji, aby okazywać swoje przywiązanie do miasta, ale osoby bliżej go znające mogły to już dostrzegać.

 

Po 2019 roku, gdy przestał być proboszczem, gdzie wśród części wiernych pojawił się opór wobec decyzji byłego biskupa, nie raz ks. Kneblewski był upominany przez hierarchię, nakładano na niego też cykliczne zakazy wypowiedzi w internecie. Ks. Kneblewski przyjmował je z pokorą - Jego życie było wypełnione miłością do Boga i Kościoła. Wtedy, kiedy mówił i wtedy, kiedy milczał. Kochał ojczyznę – wspomniał bp. Wętkowski. Wydaje się za istotne napisanie o tym, gdyż w pewnym sensie ta postać staje się wzorem do naśladowania, co jest niezwykle ważne, gdy dzisiaj bardziej medialne są przykłady byłych księży, czy emerytowanego arcybiskupa, którzy buntują się nawet przeciwko papieżowi, w praktyce rozwalają jedność Kościoła. Dla prałata Kneblewskiego umiłowanie do Kościoła było bardzo ważne, dlatego zdobył cnotę pokory.

 

Ks. dr Waldemar Różycki, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Bydgoszczy podkreślał też zaangażowanie ks. Kneblewskiego w tworzenie bydgoskiego duszpasterstwa tradycji łacińskiej, co było w praktyce umożliwieniem wiernym z miasta i okolic uczestnictwa w Mszach Świętych sprawowanych według rytu rzymskiego. Ks. Różycki podkreślał też dokonania ks. Kneblewskiego w roli dyrektora szkół katolickich, gdy za jego czasów ta szkoła wypracowała cenioną markę.

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

  Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

Wiadomości z regionu