Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNATO w Bydgoszczy chce ulokować nową jednostkę. Ma wspierać Ukrainę

NATO w Bydgoszczy chce ulokować nową jednostkę. Ma wspierać Ukrainę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 luty 2024 19:47
NATO w Bydgoszczy chce ulokować nową jednostkę. Ma wspierać Ukrainę Fot: NATO

Na zakończenie czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że zapadła decyzja w sprawie utworzenia Wspólnego Centrum Analiz, Szkoleń i Edukacji NATO-Ukraina, którego siedzibą będzie Bydgoszcz.

- Dzisiaj podjęliśmy decyzję o utworzeniu nowego wspólnego centrum szkoleniowo-edukacyjnego NATO Ukraina w Bydgoszczy, które umożliwi Ukrainie dzielenie się wnioskami wyciągniętymi z wojny z Rosją oraz stworzy strukturę, w której siły ukraińskie będą mogły uczyć się i szkolić wraz z sojuszniczymi odpowiednikami – poinformował Jens Stoltenberg.  W Brukseli odbywa się obecnie szczyt NATO - Ukraina.

 

Z tej wypowiedzi wynika, że centrum ma nie tylko wspierać Ukraińców, ale też państwom NATO skorzystać z doświadczeń Ukraińców w wojnie z Rosją.

 

Na razie nie wiadomo, gdzie to centrum miałoby się mieścić. Rok 2024 w Bydgoszczy obchodzony jest jako rok NATO dla upamiętnienia 25 lecia Polski w NATO oraz utworzenia w tym mieście 20 lat temu Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Informacja o ulokowaniu kolejnej jednostki NATO nad Brdą to ważny akcent w pierwszych tygodniach roku NATO.


Nieoficjalnie spekuluje się, że utworzenie tej jednostki planowano już jakiś czas, ale inicjatywę blokowali Niemcy. Dzisiejsza wypowiedź sekretarza generalnego pokazuje, że udało się tamten kryzys rozwiązać.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu