Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Mediów Narodowych zaskarżyła likwidację Radia PiK

Rada Mediów Narodowych zaskarżyła likwidację Radia PiK

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 07 luty 2024 10:17

W niedzielę informowaliśmy o tym, że Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zawiesił postępowanie o uznanie dziennikarza Eryka Hełminiaka za likwidatora Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, do czasu rozpatrzenia innej sprawy. Jak udało nam się ustalić – Rada Mediów Narodowych złożyła skargę na uznanie, że Radio PiK jest spółką w trakcie likwidacji.

Sąd do Krajowego Rejestru Sądowego wpisał, że Radio PiK jest w likwidacji od 18 stycznia 2024 roku, a rolę likwidatora pełni Paweł Kusak, na wniosek właściciela, czyli Skarbu Państwa, w tym wypadku reprezentowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy nie zgodził się już jednak na odwołanie prezes Joanny Kuligowskiej-Roszak, o co wnioskowało też ministerstwo stojąc na stanowisku, iż odwoływanie i powoływanie prezesów jest kompetencją Rady Mediów Narodowych.

 

22 stycznia wpłynęła skarga od tego orzeczenia, jej treść nie jest upubliczniona ale wiemy, że Rada Mediów Narodowych na pewno złożyła odwołanie od uznania Radia PiK za będące w likwidacji. Sąd będzie musiał zatem w ramach II instancji zbadać tę kwestię.

 

Dlaczego jest to ważne postępowanie?

Nie jest tajemnicą, że w Radzie Mediów Narodowych dominują osoby związane z poprzednią władzą w kraju. Ministerstwo Kultury stawiając Radio w stan likwidacji, najprawdopodobniej chciało wpłynąć na decyzyjność w Radiu, oczekując iż obowiązki prezesa przejmie likwidator. O ile sąd 18 stycznia zgodził się na postawienie rozgłośni w likwidację, to nadal uznaje prezes Kuligowską-Roszak za prezesa, wskazując iż dysponuje ona większym mandatem niż likwidator – taka sytuacja może budzić chaos decyzyjny, gdy obok prezes mamy likwidatora.

 

Jeżeli sąd zgodzi się z oczekiwaniem Rady Mediów Narodowych i cofnie stan likwidacji Radia PiK, to wówczas kluczowy wpływ decyzyjny na rozgłośnie będzie miała Rada Mediów Narodowych, a nie resort kultury.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Celtowie mogli być na Kujawach już w III w. p.n.e. Przełomowe odkrycie archeologów na dnie jeziora

  Rytualne stanowisko Celtów odkryli w jednym z kujawskich jezior archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie badań podwodnych odnaleziono kilkanaście przedmiotów będących dziełem celtyckich kowali. Jak skomentował dla PAP dziekan Wydziału Archeologii UW i kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej prof. Bartosz Kontny, odkrycie jest niezwykle ważne.

 • Mieszkańcy Włocławka i okolic w lipcu będą raz jeszcze głosować

  Niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego zakończyliśmy w Polsce maraton wyborczy, który rozpoczął się jesienią. Były to politycznie bardzo intensywne miesiące – teraz większość Polaków czeka rok bez wyborów, bowiem dopiero w maju będziemy wybierać Prezydenta RP, potem będą wybory parlamentarne, ale to jeżeli nie dojdzie do szybszego skrócenia kadencji – dopiero końcówka 2027 roku.

Wiadomości z regionu