Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBiziel prognozuje 15 mln stratę, Jurasz kilku milionową

Biziel prognozuje 15 mln stratę, Jurasz kilku milionową

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 czerwiec 2022 07:16

Jutro w Sejmie zbierze się Komisja Zdrowia, aby dyskutować o kontrowersyjnym pomyśle konsolidacji szpitali Biziela i Jurasza, do którego dążą władze toruńskiego UMK, bez konsultacji z mieszkańcami Bydgoszczy. Kluczowym elementem w tej dyskusji jest też sytuacja finansowa obu bydgoskich szpitali, którymi od wielu lat zarządza toruński uniwersytet. Przyglądamy się jej bliżej.

Szpital Uniwersytecki im. Biziela w Bydgoszczy, który generuje większe straty rok 2021 zakończył 9,4 mln zł straty, natomiast prognoza na rok bieżący (na podstawie Raportu o sytuacji ekonomicznej szpitala 2021) to strata na poziomie prawie 15 mln zł. Wskaźnik zadłużenia szpitala wyniósł pod koniec 2021 roku 67,85%, czyli współczynnik zadłużenia wobec aktywów. Tak wysoki wskaźnik nie jest zalecany.

 

Jeżeli chodzi o Szpital Uniwersytecki im. Jurasza to dysponujemy wieloletnim raportem finansowym, ale dopiero z 2020 roku. Z tego dokumentu dowiadujemy się, że na 2021 rok planowano ponad 11 mln zł straty, a na bieżący 6,4 mln zł straty. Wskaźnik zadłużenia aktywów w 2020 roku był bardzo wysoki, wyniósł 201%.

 

Dla porównania podległy bydgoskiemu samorządowi Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy uzyskał w 2021 roku ponad 0,5 mln zł zysku.

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Blisko rok po rosyjskiej inwazji europejczycy nadal solidarni z Ukrainą

  Pod koniec lutego minie rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę, która wywołała skutki w całej Unii Europejskiej, działania związane z sankcjami doprowadziły do ograniczenia importu surowców energetycznych z Rosji, co przełożyło się też na wzrost cen. Jak pokazuje najnowsze badanie Eurobarometru opinia publiczna w Unii Europejskiej pomimo tych niedogodności popiera politykę wspierania Ukrainy i nakładania na Rosję sankcji.

 • Portal chwilowo zawieszony

  1 i 2 lutego nie pojawią sie żadne nowe treści na Portalu Kujawskim.  W ten sposób chcemy pokazać jakim zagrożeniem dla lokalnych mediów jest wydawanie przez Urząd Miasta Bydgoszczy swoich mediów, które nie muszą się liczyć z rachunkiem ekonomicznym. Bez prywatnych mediów, czytelnicy będą skazani jedynie na przekaz kreowany przez polityków, bez poruszania dla nich niewygodnych kwestii.

Wiadomości z regionu