Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMieszkańcy Solca chcieli referendum. Radni odrzucili ich wniosek

Mieszkańcy Solca chcieli referendum. Radni odrzucili ich wniosek

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 06 marzec 2022 00:43

Część mieszkańców Solca Kujawskiego skarży się na problem smogu i przykrych zapachów, z tego powodu postanowili podjąć inicjatywę referendalną, która miałaby zakazania przemysłowego przetwarzania odpadów poprodukcyjnych np. spożywczych, na terenie gminy. Referendum jednak pomimo zebrania podpisów nie będzie, bo zdaniem Rady Miejskiej są wątpliwości formalne.

Dokładniej chodzi o pytanie referendalne – Czy jesteś za zakazem przetwarzania odpadów poprodukcyjnych na przykład spożywczych, biologicznych, poubojowych, chemicznych w przypadku działalności uciążliwej na terenie Miasta Solec Kujawski? W piątek na specjalnej sesji Rada Miejska miała zdecydować o uwzględnieniu wniosku mieszkańców rozpisanie referendum, czy też jego odrzuceniu.

 

Kluczowa dla rozstrzygnięcia okazała się zlecona przez Radę Miejską opinia prawna, z której wynikać ma, że podjęcie decyzji o referendum i jego skutki mogłyby naruszać polskie prawo, w tym także Konstytucję. Wskazuje się m.in. na ingerencję we swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, ale też gdyby mieszkańcy odpowiedzi ,,tak”, \zobowiązaliby burmistrz do podjęcia działań, które wykraczają poza jej kompetencje określone w ustawie o utrzymaniu czystości. W dyskusji na piątkowej sesji wskazywano, że we wniosku referendalnym błędnie skonstruowano pytanie.

 

Rada Miejska głosowała najpierw wniosek o odrzucenie wniosku referendalnego , a potem o uwzględnienie. Co ciekawe – oba projekty nie zyskały poparcia radnych, co nie zmienia jednak faktu, że Rada Miejska uchwały o referendum nie podjęła, czyli na razie nie zostanie ono rozpisane.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu