Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDlaczego samolot z Bydgoszczy został przekierowany aż do Budapesztu?

Dlaczego samolot z Bydgoszczy został przekierowany aż do Budapesztu?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 22 luty 2022 06:38
Dlaczego samolot z Bydgoszczy został przekierowany aż do Budapesztu? Fot: PLB

Czwartkowy lot z Bydgoszczy do Warszawy, zakończył się niespodziewanie lądowaniem w stolicy, ale Węgier – Budapeszcie. Samolot na Okęciu nie mógł wylądować z uwagi na silny wiatr, dlatego PLL LOT zdecydował się go przekierować do Budapesztu. Podobny los spotkał samolot z Krakowa – tyle, że z Krakowa do Budapesztu jest znacznie bliżej niż z Bydgoszczy. Do powtórki z sytuacji doszło też w sobotę.

 

O tym niecodziennym zdarzeniu poinformował m.in. portal amerykańskiego ,,The Washington Post”. Konsul honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak przyznaje, że od wielu lat zabiega o regularne loty pomiędzy Bydgoszczą i Budapesztem, dlatego tego zdarzenia nie mógł nie zauważyć.

 

Budapeszt kluczowym lotniskiem dla PLL LOT

Port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie w 2019 roku (przed pandemią) obsłużył ponad 16 mln pasażerów, to nieco mniej niż warszawskie lotnisko Chopina, które jest główną bazą dla LOT-u. Węgrzy swojego narodowego przewoźnika nie mają, co prawda z Węgrami kojarzą się tanie linie lotnicze Wizz Air, to przewoźnik ten lata tylko w obrębie Euroazji.

 

Z tego też powodu polski PLL LOT widzi w budapesztańskim lotnisku duży potencjał na budowę swojego hubu. W 2017 roku z udziałem ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego (obecnie już premiera) PLL LOT oficjalnie ogłosił chęć uruchomienia lotów z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago. Obecność wicepremiera miała pokazać symbolicznie, że Polska poważnie chce rozwijać współpracę LOT-u z lotniskiem Ferenca Liszta.

 

Czwartkowe problemy pogodowe nad Warszawą sprawiły, że LOT postanowił samolot z Bydgoszczy przekierować na najbliższe ,,zaprzyjaźnione” lotnisko, czyli do Budapesztu. Po tym niespodziewanym lądowaniu, umożliwiono pasażerom lot z Budapesztu do Warszawy.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu