Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie respiratory mają wysokie oceny, ale nie wiadomo kiedy trafią do produkcji

Bydgoskie respiratory mają wysokie oceny, ale nie wiadomo kiedy trafią do produkcji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 24 styczeń 2022 11:31

Stwierdzono, iż zaprezentowany respirator dorównuje respiratorom obecnie znajdującym się w użytkowaniu w szpitalach, a w niektórych funkcjach je przewyższa – tak o respiratorze CoViVENTIL UCM02, którego prototyp opracowano na Politechnice Bydgoskiej, pisze wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, opierając się na ocenach polskich specjalistów. Jak na razie powstało tylko 10 tego typu urządzeń, wszystkie traktowane są jako prototypowe.

 

Pracę nad respiratorem rozpoczęły się w marcu 2020 roku, niedługo po tym jak pandemia COVID-19 dotarła do Bydgoszczy. Prototyp zaprezentowano już po kilku tygodniach prac. O dalsze losy respiratora pyta ministerstwo poseł Jan Szopiński w interpelacji.

 

W kwietniu 2021 roku zaprezentowano ekspertom z dziedziny anestezjologii działający respirator, a w lipcu ukończono montaż 10 egzemplarzy – odpowiada wiceminister Bernacki - Od sierpnia 2021 roku czynione są starania o przeprowadzenie badań funkcjonalności respiratorów na zwierzętach. Obecnie uzyskana jest zgoda II Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Warszawie, pozyskane są środki na te badania oraz podpisana jest umowa pomiędzy Politechniką Bydgoską a Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) o wykonanie tych badań przez zespół SGGW. Oczekiwany jest termin rozpoczęcia badań.


Po tych badaniach będzie mógł być zostać złożony wniosek do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dopiero pozytywna opinia tej instytucji pozwoli wprowadzić respirator na oddziały szpitalne. Czy uda się to w 2022 roku, na to odpowiedzi resort odpowiedzialny za polską naukę nie jest wstanie udzielić.

 

Wejście respiratora opracowanego wysiłkiem nie tylko Politechniki Bydgoskiej, ale też bydgoskiego Wojskowego Szpitala z Polikliniką oraz lokalnych prywatnych podmiotów, może sprawić, że w naszym regionie powstanie nowa gałąź przemysłu, zajmująca się produkcją respiratorów.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu