Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz symbolicznie wpisze się w rok Stanisława Lema

Bydgoszcz symbolicznie wpisze się w rok Stanisława Lema

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 listopad 2021 07:02
Okolicznościowa Karta Miejska Okolicznościowa Karta Miejska

Decyzją Sejmu rok 2021 obchodzimy m.in. pod patronatem Stanisława Lema, twórcę literackiego, który specjalizował się w fantastyce. Wiele osób wskazuje, że już kilkadziesiąt lat temu przewidział powstanie wielu wynalazków, które dzisiaj są bardzo powszechne jak internet czy czytniki ebook-u, rzeczy które w latach 50. i 60. wydawały się zwykłą fantastyką.

 

Twórczość literacka Stanisława Lema wpisuje się do kanonu literatury światowej, jest to zatem jeden z wybitniejszych polskich literatów. Symbolicznie w obchodzony rok Lema wpisuje się też Bydgoszcz. Od wtorku w obiegu jest specjalna, okolicznościowa edycja Bydgoskiej Karty Miejskiej, przedstawiająca jego wizerunek, z okazji przypadającej we wrześniu 100 rocznicy urodzin.

 

BKM okolicznościową można uzyskać w siedzibie ZDMiKP przy ulicy Toruńskiej 174a. Jeżeli nie posiadamy BKM otrzymamy ją za darmo (pierwsza karta jest bezpłatna), natomiast jeżeli chcemy kolekcjonerski duplikat to opłata wynosi 10 zł. W tym roku ZDMiKP wydał około 13 tys. egzemplarzy Bydgoskiej Karty Miejskiej. Kilka miesięcy temu do obiegu trafiła też kolekcjonerska edycja z okazji 40. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981.

 

Więcej o wizjonerstwie Stanisława Lema piszemy - Stanisław Lem opisywał wynalazki dzisiejszej ery na kilkadziesiąt lat przed ich wynalezieniem

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu