Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWkrótce Bydgoszcz będzie wstanie wyprodukować około 100 GWh rocznie – to więcej niż potrzeby instytucji publicznych

Wkrótce Bydgoszcz będzie wstanie wyprodukować około 100 GWh rocznie – to więcej niż potrzeby instytucji publicznych

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 23 listopad 2021 07:19
Wkrótce Bydgoszcz będzie wstanie wyprodukować około 100 GWh rocznie – to więcej niż potrzeby instytucji publicznych Fot: Petr Kovar

W środę radni zajmą się aktualizacją założeń do planu zaopatrzenia Bydgoszczy w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe do 2025 rok. Z tego dokumentu dowiadujemy się dość sporo o strukturze energetycznej Bydgoszczy.

 

Pod koniec 2020 roku miejskie jednostki były wstanie produkować moc elektryczną na poziomie 15,5 MW, głównie dzięki spalarni odpadów ProNatury, która odpowiada za produkcję 14,3 MW. Podległe wodociągom biogazownie produkują 0,5 MW, natomiast największa miejska elektrownia fotowoltaiczna na dachu nowej Astori 0,1. Pozwala to wyprodukować 79,6 GWh energii rocznie, gdy zapotrzebowanie na energie złożone przez miasto w przetargu na 2022 rok szacuje się na 70 GWh, obejmujące nie tylko oświetlenie miejskich budynków, w tym szkół, ale także zasilanie tramwajów. Problemem są jednak bariery prawne, aby Maisto mogło samodzielnie zaopatrywać się energię muszą zmienić się ustawy. Prace legislacyjne w tym kierunku się toczą.

 

Realizowane są jednak inwestycje, które mają pozwolić uzyskać kolejne blisko 18,7 MW. Wówczas możliwe będzie wyprodukowanie 100 GWh rocznie. Wynikać ma to z realizowanego projektu utworzenia 11 nowych instalacji fotowoltaicznych na budynkach publicznych, który w 50% dofinansowuje Unia Europejska. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja planują utworzenie swoich elektrowni fotowoltaicznych z możliwościami produkcji ponad 5 MW. Wraz z UTP wytypowano też kolejne lokalizacje na utworzenie farm fotowoltaicznych, które pozwoliłyby uzyskać w przyszłości kolejne 40 MW.

 

Z danych spółki Enea wynika też, że w Bydgoszczy funkcjonuje 898 instalacji podłączonych do sieci, które są wstanie wyprodukować 7,3 MW.

 

Jakiś czas temu informowaliśmy, że Port Lotniczy Bydgoszcz planuje zwiększyć swoje dochody poprzez stworzenie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego farmy fotowoltaicznej. Z opracowania dowiadujemy się, że mogłaby ono osiągnąć nawet moc 100 MW, obejmując około 130 hektarów.

 

Dokument wskazuje też, że duży potencjał istnieje w Bydgoszczy do produkcji energii na podstawie elektrowni wodnych, a także jest potencjał do energii wiatrowej. Pewien dystans pojawia się już do energii geotermalnej, z uwagi na brak informacji o złożach, które pozwoliłyby uzyskać korzystny bilans ekonomiczny.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu