Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz największym centrum usług IT w północnej Polsce

Bydgoszcz największym centrum usług IT w północnej Polsce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 15 październik 2021 07:00
Bydgoszcz największym centrum usług IT w północnej Polsce European Union, 2021

Z szacunków firmy analitycznej ABSL wynika, że sektor IT w Bydgoszczy to około 8,5 tys. pracowników, to więcej niż połowa zatrudnionych w Warszawie i Aglomeracji Górnośląskiej, trzeba pamiętać jednak, że są to obszary kilkukrotnie bardziej zaludnione. To też prawie dwa razy tyle co pracownicy IT w większym Poznaniu.

 

W północnej Polsce więcej pracowników – 11,9 tys. - ma tylko cała aglomeracja trójmiejska mająca około miliona mieszkańców. Jak się przeliczy to na mieszkańca to Bydgoszcz jest zdecydowanym liderem. Analitycy z ABSL uważają, że sektor IT, jeżeli chodzi o duże podmioty, zatrudnia w Bydgoszczy 8,5 tys. pracowników, jak doliczy do tego lokalne mniejsze podmioty to mamy zatrudnienie powyżej 9,3 tys. osób. Stanowi to 85% pracowników usług dla biznesu.

 

Bydgoszcz jeżeli chodzi o IT kojarzy się z takimi gigantami jak Atos, Cybercom, Mobica, Livingston, Asseco czy Nokia. Mamy jednak też coraz więcej lokalnych startupów, które prowadzą ekspansję globalną.

 

- Mamy tutaj olbrzymie bo 25 letnie doświadczenie w naszym obszarze, a po drugie mamy bardzo dobry ekosystem w naszym województwie. Mamy bardzo dobre uczelnie, mamy bardzo wartościowych młodych, ambitnych ludzi, co powoduje, że nasi programiści, nasi bydgoscy są najlepszymi programistami na świecie, takie jest moje doświadczenie – powiedział w rozmowie z nami Tomasz Kruszewski, właściciel bydgoskiego startupu RevDeBug, który swój informatyczny wynalazek opatentował w Stanach Zjednoczonych, a z tego patentu korzysta chociażby taki światowy gigant jak Microsoft. RevDeBug pozyskał ostatnio od prywatnych inwestorów 10 mln zł na ekspansję zagraniczną.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu