Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną diecezji bydgoskiej

Sąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną diecezji bydgoskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 23 czerwiec 2021 00:40

Na początku 2020 roku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy orzekł, że Diecezja Bydgoska i Archidiecezja Gnieźnieńska muszą solidarnie zaplacić po 150 tys. zł ofierze byłego księdza Pawła K., który dopuścił się czynów pedofilskich (skazany prawomocnie za przestępstwo). Sąd karząc kurie diecezjalne dopatrzył się winny hierachów kościelnych. Diecezje się odwołały, ale pod koniec 2020 roku wyrok pierwszej instancji podtrzymał Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

Do tej zasądzonej kwoty trzeba będzie doliczyc odsetki ustawowe za zwlokę, która ma miejsce już w postępowaniu odwoławczym oraz 12 tys. zł kosztów sądowych w samej apelacji.

 

Diecezja bydgoska nie pogodziła się jednak z tym wyrokiem i jeszcze przed rezygnacją bp. Jana Tyrawy wniosła do Sądu Najwyższego wniosek o kasację wyroku, co kosztowało wspólnotę wiernych 15 tys. zł. Sąd Najwyższy w Warszawie skargę jednak odrzucił.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu