Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNIK: Czas pracy w Szpitalu Miejskim może stwarzać ryzyko dla pacjentów

NIK: Czas pracy w Szpitalu Miejskim może stwarzać ryzyko dla pacjentów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 luty 2021 00:02

Ponad 370 razy w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Bydgoszczy w latach 2017-2019 stwierdzono pracę przez lekarzy w trybie ciągłym ponad 24 godziny, bywały też przypadki pracy powyżej 30 i 50 godzin – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, który badał opiekę nad pacjentkami w przypadku poronień i martwych urodzeń.

Kontrola nie wykazała w przypadku Szpitala Miejskiego większych uchybień dotyczących opieki nad pacjentami w przypadku poronień i martwych urodzeń, kontrola wykazała natomiast błędy przy prowadzeniu dokumentacji, wadliwość klimatyzacji oraz przy jej okazji pojawiły się wątpliwości co do czasu pracy lekarzy.

 

W przypadku lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w latach 2017-2019 stwierdzono151 przypadków naruszeń wymiaru pracy powyżej dobry pracowniczej, gdy lekarze świadczyli bez przerwy pracę ponad 24 godziny – w przypadku 53 przypadków był to przedział pracy 26-29,5 godzinny. Szpital tłumaczył, że dyżury były opracowane, aby zapewnić prawne wymogi co do czasu pracy, ale faktycznie nie udało się tego zrealizować - Faktycznie wykonane harmonogramy wpływają po zakończonym miesiącu. O występujących nieprawidłowościach i konieczności ustalania organizacji pracy oddziału w oparciu o obowiązujące przepisy prawa telefonicznie informowała Kierownika Oddziału – tłumaczy szpital.

 

Na innych zasadach rozliczany jest czas pracy lekarzy zatrudnionych na tzw. kontraktach, gdzie ograniczenia czasu pracy są znacznie bardziej liberalne, w tych przypadkach w latach 2017-2019 w Szpitalu Miejskim stwierdzono 223 przypadki powyżej 24 godzin, bywały też przypadki pracy nawet do 54 godzin. 

 

- NIK nie kwestionuje zgodności rozkładu czasu pracy lekarzy udzielających świadczeń na podstawie umów cywilnoprawnych z przepisami art. 93-97 ustawy o działalności leczniczej, jednakże skala udzielania świadczeń zdrowotnych przez lekarzy nieprzerwanie w wymiarze przekraczającym 24 godziny może świadczyć o niewłaściwej organizacji pracy oraz stwarzać ryzyko dla bezpieczeństwa przebywających w Oddziale pacjentek -  czytamy w wystąpieniu pokontrolnym.

 

W Bizielu potrafili pracować po 138 godzin bez przerwy

Bezpośrednio czasowi pracy personelu medycznego przyjrzał się NIK w 2016 roku, wówczas skontrolowano m.in. Szpital Uniwersytecki im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy. Kontrola wykazała wówczas 40 przypadków pracy powyżej 78 godzin, co jest uznane za górną granicę dla pracowników kontraktowych. W przypadku Szpitala Miejskiego, aż tak radykalnych sytuacji kontrola nie wykazała. W Bizielu jeden z lekarzy miał pracować bez przerwy 138 godzin, gdy tydzień liczy 168 godzin.

 

Warte obejrzenia

 • Nasi wioślarze o finały będą musieli powalczyć w niedzielę

  W nocy z piątku na sobotę w Tokio odbyły się kolejne biegi eliminacyjne z udziałem sportowców z Kujaw. Ten drugi dzień wioślarskich zmagań był nieco gorszy, bowiem żadnej z naszych osad nie udało się wywalczyć bezpośrednich awansów do półfinałów. Na szczęście w nocy z soboty na niedzielę będą mieli jeszcze szanse w repasażach. Kulminacja zmagań wioślarzy o medale rozpocznie się we wtorek – a właściwie w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego.

 • Dobry początek Olimpiady przez polską dwójkę z Mateuszem Biskupem

  Dzisiaj o godzinie 12 czasu polskiego rozpocznie się Ceremonia Otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W nocy czasu polskiego odbywały się pierwsze przedbiegi w konkurencjach wioślarskich. O godzinie 3:40 do rywalizacji przystąpiła polska dwójka w składzie Mateusz Biskup z RTW Lotto Bydgostii i Mirosław Ziętarski.

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Półtora tygodnia bez zgonu spowodowanego COVID-19. Szczepienia działają

  Ostatni zgon spowodowany COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim został potwierdzony w środę 15 lipca, czyli półtora tygodnia temu. Przez 24 dni lipca stierdzono 12 zgonów, gdy jeszcze nie tak dawno było to kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tygodniowo. Od początku pandemii w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono blisko 4,8 tys. zgonów.

  Etykiety: covid19
 • Tempo szczepień spadło o kilkadziesiąt procent (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu w województwie kujawsko-pomorskim przeprowadzono niespełna 64 tys. szczepień, gdy analogicznie tydzień temu było to ponad 100 tys. Mamy zatem spadek o kilkadziesiąt procent, jak wynika ze wskaźników, w kolejnych tygodniach szczepienia w naszym regionie będą dalej zwalniały. Zapraszamy do zapoznania się z naszym raportem szczegółowym.

Wiadomości z regionu