Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSamorządowcy chcą porozmawiać z ministrem Czarnkiem. W piątek w ostatniej chwili do spotkania nie doszło

Samorządowcy chcą porozmawiać z ministrem Czarnkiem. W piątek w ostatniej chwili do spotkania nie doszło

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 21 listopad 2020 10:00

W piątek 20 listopada w Warszawie miało się odbyć spotkanie ministra odpowiedzialnego za edukację Przemysława Czarnka z przedstawicielami korporacji samorządowych – m.in. Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich. Tematem spotkania miała być głównie rosnąca dysproporcja w kosztach utrzymania systemu edukacji a wysokością subwencji oświatowej jaką otrzymują samorządy od rządu. Do spotkania nie doszło, bowiem z powodów osobistych minister nie pojawił się w resorcie.

 

- Sytuacja w oświacie jest teraz bardzo trudna, problemów jest bardzo dużo. O nich wszystkich chcieliśmy porozmawiać z ministrem Czarnkiem. Przede wszystkim o sposobie organizacji i finansowania oświaty. Krótko przed spotkaniem okazało się, że pan minister nie może spotkać się z nami osobiście, zaproponowaliśmy więc przełożenie spotkania na inny termin, w którym wszyscy będziemy mogli korzystać z takich samych narzędzi, łącząc się online - mówi zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, przewodnicząca Komisji UMP ds. Edukacji.


Co do zasady system oświatowy utrzymywany jest przez rząd, który przekazuje na ten cel samorządom subwencje. W ostatnich latach dysproporcja pomiędzy wysokością subwencji, a realnymi kosztami wzrastała, przez co samorządy musiały coraz więcej dokładać do utrzymania systemu. Bydgoski ratusz szacuje, że Bydgoszcz dopłaca rocznie dodatkowo około 122 mln zł.

 

- Z punktu widzenia dużych miast, kolejnym problemem jest dbałość o wysoką jakość edukacji. Niezbędne jest opracowanie standardów edukacyjnych związanych z organizacją i finansowaniem oświaty oraz przekazanie większych kompetencji jednostkom samorządu terytorialnego. Ważne jest, aby zmienić podejście kształcenia w szkołach do modelu kształtowania samodzielności w poszukiwaniu wiedzy – tłumaczy zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.

 

Samorządowcy liczą, że minister Czarnek szybko wyznaczy nowy termin spotkania, które może odbyć się online.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu