Jesteś tutaj: HomePolecaneMarzą Ci się swoje warzywa? Zbuduj przydomową szklarnię i ciesz się zdrowymi uprawami

Marzą Ci się swoje warzywa? Zbuduj przydomową szklarnię i ciesz się zdrowymi uprawami

Napisał  Opublikowano w Polecane poniedziałek, 07 wrzesień 2015 17:12

Warzywa dostępne w hipermarketach nijak się mają do pięknych okazów prosto z ogródka. Niestety polski klimat jest zbyt surowy, by każdego roku mieć pewność dobrych upraw. Rozwiązaniem tego problemu są przydomowe szklarnie, które ochronią roślinność przed każdą niepogodą.

Miej piękne warzywa przez cały rok

Własnoręcznie wyhodowane ogórki, chrupiąca sałata i pachnący szczypiorek to marzenie każdego ogrodnika. Uprawę roślin zdecydowanie ułatwi nam budowa szklarni, bo dzięki niej żadne warunki atmosferyczne nie będą nam straszne. A pyszne warzywa będą gościć na naszym stole przez cały rok. Na rozwój upraw ogromny wpływ ma odpowiednie nasłonecznienie, dlatego prace przy szklarni zacznijmy od znalezienia właściwego miejsca na działce. Tradycyjne szklarnie zajmują zazwyczaj powierzchnię ok. 10 m2. Najlepszym miejscem na budowę jest południowa część ogrodu. Ważne, by od strony wschodniej i południowej naszej konstrukcji nie zasłaniały żadne zabudowania lub krzewy. To bardzo istotne jeśli zależy nam na właściwym dopływie światła. Kiedy miejsce dobrane, warto pomyśleć o formalnościach. Szklarnie ogrodowe nie wymagają pozwolenia na budowę. Należy jednak podjęte prace budowlane zgłosić we właściwym Starostwie Powiatowym.

 

Solidna konstrukcja na długie lata

Wzrost posadzonych roślin zawsze zależy od jakości podłoża. Niestety ziemia znajdująca się na naszych działkach nie jest dobrym materiałem do uprawy warzywa i kwiatów. Dlatego warto zakupić dobrej jakości podłoże dedykowane dla odpowiednich gatunków roślin. Kolejny krok to budowa, najczęściej spotykanym rodzajem szklarni jest prostopadłościan ze spadzistym dachem. Oczywiście mamy pełną dowolność co do jej kształtu, pamiętajmy jednak, by nie ograniczać funkcjonalności tego miejsca przesadną estetyką. Po dokonaniu pomiarów musimy dopasować odpowiedni fundament, który zagwarantuje nam użytkowanie szklarni przez przynajmniej kilka lat. Fundament może być wykonany za pomocą specjalnych płyt lub betonu. Możemy też spotkać szklarnie bez fundamentów, jednak nie są to rozwiązania najtrwalsze. Na wylanych fundamentach ustawiamy szkielet konstrukcji. Zazwyczaj wykonany jest on z aluminium lub metalowych teowników. Wszystkie elementy muszą zostać zabezpieczone przed korozją. Wisienką na torcie są szyby szklarni. Do oszklenia wykorzystuje się szkło ogrodnicze, które ma większą przepuszczalność światła. Szyby należy dobrze oprawić i zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Jeśli jednak jest to dla rozwiązanie zbyt kłopotliwe możemy wybrać swoistą nowość. Na rynku dostępne są też gotowe konstrukcje szklarni wykonane z trwałego poliwęglanu. Ten materiał jest bardzo wytrzymały, a do tego lekki i estetyczne. Jeśli zależy nam na szybszym postępie prac możemy wybrać gotowy model. (źródło: https://www.metal-gum.com/ )

Warte obejrzenia Ukr

Warte obejrzenia