Jesteś tutaj: HomePolecaneWszystko co musisz wiedzieć o gwintowaniu

Wszystko co musisz wiedzieć o gwintowaniu

Napisał  Opublikowano w Polecane czwartek, 22 sierpień 2019 18:57

Jedną z najpopularniejszych metod obróbki skrawaniem jest niewątpliwie gwintowanie, które umożliwia prawidłowe ukształtowanie zarówno gwintów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Oczywiście by uzyskać zamierzony efekt, należy najpierw wybrać odpowiednie urządzenie a dopiero wtedy zastanawiać się jakie gwintowniki będą odpowiednie.

 

Jakie są funkcje gwinta

Dzięki gwintowaniu można wykonać różne zarysy gwintu an różnych obrabiarkach. Taka obróbka daje bardzo dobre, a zarazem trwałe efekty, gdyż cały proces przebiega przy dużej prędkości. Do głównych zalet gwintowania trzeba zaliczyć przede wszystkim możliwość wykonania trwałego łączenia mechanicznego, jak i możliwość zmiany ruchu obrotowego na postępowy, o ile do obróbki zostaną użyte odpowiednie narzędzia. Najpopularniejsze są gwintowniki i narzynki, których odpowiedni rodzaj można dobrać na technikcnc.pl, gdzie oferowane są najwyższej jakości narzędzia przeznaczone do obróbki skrawaniem. W zależności od potrzeb gwinty mogą być wykonywane poprzez odlewanie bądź walcowanie, tak jak ma to miejsce w przypadku żarówek.

 

Jakich narzędzi używać do gwintowania

Gwintowanie najczęściej wykonywane jest za pomocą gwintowników, które swoim wyglądem przypominają śrubę, która posiada podłużne rowki, za pomocą których odprowadzane są wióry. Zazwyczaj gwintowniki używane są w kompletach, gdzie znajduje się:
   - narzędzie zgrubne, które służy do nacinania gwintu
   - narzędzie średnie, które również służy do wykonywania nacięć na gwincie
   - narzędzie wykańczające, które nadaje rozmiar gwintowi
Przy wyborze narzędzi należy pamiętać iż zarówno narzynki jak i gwintownice posiadają różne rozmiary, które powinny być wytłoczone na nich. Wykonując gwinty drobnozwojowe ważny będzie również skok gwintu. Wbrew pozorom taka obróbka nie jest wcale trudna o ile weźmie się pod uwagę zasadę iż średnica gwintowanego otworu musi być większa niż średnica gwintownika gdyż podczas obróbki występuje zjawisko spęcznienia materiału.

 

Rodzaje gwintowania

Gwintowanie można podzielić na trzy rodzaje:

   - gwintowanie ręczne, gdzie głównymi narzędziami są właśnie narzynki. Do wykonania gwintu wewnętrznego niezbędne będą również gwintowniki oraz gwinciarki
   - gwintowanie maszynowe, które wykonywane jest przy użyciu specjalnych maszyn takich jak tokarka, frezarka oraz szlifierka do gwintów
   - gwintowanie za pomocą plastycznej obróbki. Polega ona na wgniataniu tworzywa przy użyciu walcarek do gwintów. Taki rodzaj obróbki może być wykonywany również za pomocą walcowania. Taka metoda jest najmniej popularna.

 

Nie zapomnij o sprawdzianach do gwintów

Oczywiście przed wyborem sprawdzianu trzeba koniecznie sprawdzić jego jakość oraz do jakich pomiarów jest przeznaczony, bo w tej kwestii jesz szeroki wybór. Chcąc precyzyjnie sprawdzać każdy typ otworów warto nabyć sprawdziany tłokowe.

Warte obejrzenia

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?