Jesteś tutaj: HomeMagazynPrzegląd zagraniczny: Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny

Przegląd zagraniczny: Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 12 kwiecień 2024 18:43

- To historyczny dzień dla Europy – oświadczyła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego po przyjęciu przez tą izbę paktu migracyjnego. Nowe przepisy mają przyśpieszyć rozpatrywanie wniosków o azyl, usprawnić odsyłanie osób niepożądanych, ale też wprowadzić solidarnościowe narzędzie relokacji, które krytykuje chociażby polska opozycja.

 

Sama decyzja Parlamentu Europejskiego nie robi z paktu jeszcze obowiązującego prawa, musi ono zyskać jeszcze akceptację Rady Unii Europejskiej, a już premier Donald Tusk wyrażał swój sprzeciw. Podobne nastroje panują u rządzących na Węgrzech i na Słowacji.

Powiemy dzisiaj także o wynikach wyborów prezydenckich na Słowacji oraz o sytuacji politycznej po wyborach parlamentarnych w Portugalii.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  • Celtowie mogli być na Kujawach już w III w. p.n.e. Przełomowe odkrycie archeologów na dnie jeziora

    Rytualne stanowisko Celtów odkryli w jednym z kujawskich jezior archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie badań podwodnych odnaleziono kilkanaście przedmiotów będących dziełem celtyckich kowali. Jak skomentował dla PAP dziekan Wydziału Archeologii UW i kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej prof. Bartosz Kontny, odkrycie jest niezwykle ważne.

  • Mieszkańcy Włocławka i okolic w lipcu będą raz jeszcze głosować

    Niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego zakończyliśmy w Polsce maraton wyborczy, który rozpoczął się jesienią. Były to politycznie bardzo intensywne miesiące – teraz większość Polaków czeka rok bez wyborów, bowiem dopiero w maju będziemy wybierać Prezydenta RP, potem będą wybory parlamentarne, ale to jeżeli nie dojdzie do szybszego skrócenia kadencji – dopiero końcówka 2027 roku.

Wiadomości z regionu