Jesteś tutaj: HomeKruszwicaKruszwiccy radni sceptyczni wobec rządowej inicjatywy budowy mieszkań. Jako samorząd nie chcieli zaryzykować

Kruszwiccy radni sceptyczni wobec rządowej inicjatywy budowy mieszkań. Jako samorząd nie chcieli zaryzykować

Napisane przez  Ł.R. / MojaKruszwica.pl Opublikowano w Kruszwica wtorek, 15 czerwiec 2021 10:32
Kruszwiccy radni sceptyczni wobec rządowej inicjatywy budowy mieszkań. Jako samorząd nie chcieli zaryzykować Fot: MojaKruszwica.pl

Rządowy program Mieszkanie Plus wicepremier Jarosław Gowin nazwał - nieudaną próbą. Od stycznia z jego inicjatywy ten program został zastąpiony Społecznymi Inicjatywami Mieszkaniowymi tzw. ,,SIM-ami”. Inicjatywa zakładała, że mieszkania miały budować samorządy, przy wsparciu na poziomie 35% kosztów inwestycji od rządu.

 

Zaletą SIM dla najemców mają być stabilne koszty najmu, na poziomie osiągalnym dla osób o niższych dochodach. Lokatorzy mieliby mieć też możliwość po 20-30 latach uzyskać mieszkanie na własność, co ma być alternatywą dla wiązania się kredytowego z komercyjnymi bankami.

 

Z inicjatywą utworzenia SIM ,,KZN-Bydgoski” w Kruszwicy wyszedł burmistrz Dariusz Witczak wnosząc pod majową sesję Rady Gminy projekt powołania spółki. W dyskusji jak podaje portal MojaKruszwica.pl pojawiło się jednak wiele głosów z wątpliwościami - Przyjęcie uchwał pozwalających przystąpić do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych uważam na obecnym etapie za niezasadne. Przemawia za tym kilka spraw. Nie rozwiązuje to największego problemu gmin, czyli deficytu mieszkań komunalnych. Nie jesteśmy w stanie przedstawić ewentualnym najemcom rzeczywistych kosztów, jakie będą musieli ostatecznie ponieść. Partycypacja najemcy w wysokości przynajmniej 15% wartości inwestycji oraz wysokość czynszu, w której skład wchodzi rata spłaty 30-letniego kredytu wziętego na sfinansowanie całej inwestycji, są bezpośrednio zależne od łącznej wartości inwestycji. Największa od wielu lat inflacja oraz o wiele bardziej od inflacji drożejące materiały budowlane, oraz robocizna, nie pozwalają oszacować kosztów inwestycji, a co za tym idzie czynszu - powiedział podczas sesji Rady Miejskiej Artur Grobelski - Gminy nie powinny być pośrednikiem w komercyjnym obrocie nieruchomościami, a to w dużej mierze tak wygląda. Wchodzimy w kompetencje deweloperów. Nie jestem przeciwny tym uchwałom, jestem za tym, żeby dawać mieszkańcom możliwości wybudowania się, natomiast przy takim ryzyku podjęcie tej uchwały może nam wyrządzić więcej krzywdy niż dobrego.

 

W głosowaniu żaden radny nie poparł inicjatywy utworzenia kruszwickiego SIM, były natomiast głosy wstrzymujące i przeciwne, przez co uchwała upadła.

 

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

    Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

  • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

    Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu