Jesteś tutaj: HomeKruszwicaHołownia: Dzieci nam nie wybaczą, że wyschnie Gopło

Hołownia: Dzieci nam nie wybaczą, że wyschnie Gopło

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica czwartek, 17 czerwiec 2021 17:08
Hołownia: Dzieci nam nie wybaczą, że wyschnie Gopło Fot: Przemysław Bohonos / MojaKruszwica.pl

W czwartek pod Mysią Wieżą, nad jeziorem Gopło w Kruszwicy gościł lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Głównym przesłaniem jego konferencji prasowej było podkreślenie problemu wysychania jezior na Pojezierzu Gnieźnieńskim, w tym zagrożenia również dla jeziora Gopło - My tego nie możemy zostawić naszym dzieciom w takim stanie – apelował polityk.


Problem Gopła i Pojezierza Gnieźnieńskiego znany jest od wielu lat i wynika z działalności kopalni odkrywkowych w okolicach Konia. Szczególnie negatywnie na Kujawy Zachodnie oddziaływuje kopalnia Tomisławice.

 

- Doprowadza ona do poważnego wydrenowania i wód gruntowych, i powierzchniowych, tego obszaru na którym się znajdujemy. To nie dotyczy tylko Gopła, ale też jeziora Kownackiego i Wilczyńskiego, na niektórych z tych jezior w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat odnotowano spadek tafli wody o ładnych parę metrów. To jest sytuacja dramatyczna – mówił w Kruszwicy Szymon Hołownia - Powoduje to ważne problemy dla gospodarki całego regionu dlatego, że wysychają uprawy rolne, za chwilę coraz bardziej ograniczona będzie turystyka.


Zdaniem Polski 2050 priorytetem powinna być transformacja gospodarcza w kierunku zielonej gospodarki, aby region Pojezierza Gnieźnieńskiego mógł skupić się na uprawach zdrowej żywności oraz rozwoju turystyki.

 

- Dzieci nam tego nie wybaczą! Tego, że wyschnie Gopło – podkreślał lider Polski 2050 - My tego nie możemy zostawić naszym dzieciom w takim stanie na jaki się zanosi,że za chwilę zostawimy. To byłoby nieludzkie przeżreć, wykorzystać, przepalić, a wy drogie dzieci radźcie sobie sami.

 

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

    Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

  • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

    Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu