Jesteś tutaj: Home

Papież Franciszek nawiązał do prześladowanych chrześcijan

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 04 kwiecień 2015 12:14

Dzisiaj Wielka Sobota, która kończy Święte Triduum Paschalne. Od rana w parafiach przy symbolicznym grobie wierni adorują Najświętszy Sakrament. Tego dnia odbywa się też polski zwyczaj świecenia pokarmów.

Ten zwyczaj w polskiej kulturze jest dość młody, gdyż w wielu regionach pojawił się dopiero po II wojnie światowej, ale jak wynika z różnych badań jest bardzo chętnie przez Polaków praktykowany. Poświęcone w Wielką Sobotę pokarmy są spożywane przy uroczystym wielkanocnym śniadaniu.

 

W piątek papież Franciszek przewodnicząc w Koloseum drodze krzyżowej modlił się w intencji prześladowanych chrześcijan - W Tobie Boża Miłości widzimy dziś nadal naszych braci prześladowanych, ścinanych i krzyżowanych ze względu na ich wiarę w Ciebie, na naszych oczach lub często przy naszym współwinnym milczeniu.

 

Zwracał w ten sposób naszą uwagę na dość ciężką sytuację wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie, gdzie prowadzone są obecnie działania wojenne - W Twoim obliczu spoliczkowanym, oplutym i oszpeconym widzimy brutalność naszych grzechów. W okrucieństwie Twojej męki widzimy okrucieństwo naszego serca i naszych działań – modlił się papież Franciszek.

 

Po zapadnięciu zmroku w parafiach odbywać będą się Wigilie Paschalne, najważniejsza liturgia w całym roku, która symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.