Jesteś tutaj: Home

Posłów przyszłość kolei nie interesuje!

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 24 styczeń 2014 18:45

Opozycja chciała uzupełnić porządek obrad piątkowych obrad Sejmu o informacje premiera dotyczącą przyszłości spółki Przewozy Regionalne, a także dowiedzieć się jakie są plany prywatyzacji spółek wchodzących w skład grupy PKP oraz poznać plany dotyczące wyłączenia z funkcjonowania linii kolejowych. Rząd tej informacji nie przedstawił, gdyż większość posłów tego nie chciała.

Przeciwko uzupełnieniu porządku obrad o te punkty głosowali: Teresa Piotrowska, Iwona Kozłowska, Radosław Sikorski, Krzysztof Brejza, Paweł Olszewski, Jarosław Katulski, Eugeniusz Kłopotek.

 

Takie postępowanie może dziwić, gdyż przyjęcie do porządku obrad tych punktów oznaczało by tylko, że rząd musiał by przedstawić sprawozdanie. Nie wywoływało by to żadnych skutków prawnych. Najwidoczniej jednak szanowni wyżej wymienieni parlamentarzyści mają dostatecznie wielką wiedzę w tej tematyce, że uznali, iż takiego sprawozdania parlamentowi rząd nie musi składać.

 

Z punktu widzenia naszego regionu są to jednak dość ważne kwestie. Głównymi udziałowcami spółki Przewozy Regionalne są obecnie marszałkowie województw. W kilku województwach postanowili oni jednak powołać swoje spółki kolejowe, a co na pewno osłabia pozycje PR. Z tego powodu coraz częściej się mówi o możliwości podziału Przewozów Regionalnych na mniejsze wojewódzkie spółki.

 

W kujawsko-pomorskim z kolei dużą część połączeń od grudnia przejęła prywatna firma Arriva, co jest także osłabieniem dla PR.

Z kolei temat wyłączania z użytku torów, duże zainteresowanie wywołuje wśród samorządowców.  

 

Posłanka Teresa Piotrowska w Sejmie

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie