Jesteś tutaj: Home

Ponad 1,2 tys. osób zginęło z powodu COVID-19 w kujawsko-pomorskim (podsumowanie roku)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 03 styczeń 2023 18:27
Ponad 1,2 tys. osób zginęło z powodu COVID-19 w kujawsko-pomorskim (podsumowanie roku) Fot: Markus Spiske

Rok 2021 był kolejnym, w którym borykaliśmy się z pandemią COVID-19, choć od kwietnia wirus nie przyciąga tak dużej uwagi, a to za sprawą zmniejszenie śmiertelności jaką wywołuje wariant Omnikron. Od kwietnia znacznie też zmalało w Polsce testowanie, przez co trzeba na dane o zakażeniach patrzeć z dystansem. Co jest jednak istotne – od wiosny widocznie spadła śmiertelność.

Przeszło 1,2 tys. zgonów, to ogromna liczba tragedii, cieszyć może jednak to, że ponad 1,1 tys. zgonów miała miejsce w okresie styczeń – marzec, o ile w jeszcze w maju stwierdzono 45 zgonów, to kolejne miesiące to kilkanaście lub jak w sierpniu i listopadzie tylko kilka zgonów. Od początku pandemii w kujawsko-pomorskim stwierdzono ok. 7,4 tys. zgonów spowodowanych COVID-19 – rekordowy był kwiecień 2021 roku, w którym było ponad 900 zgonów.

 

Grudzień przyniósł blisko 1 tys. zakażeń, co jest najwyższym wynikiem od kwietnia 2022 roku oraz ok. 19 zgonów. Widzimy zatem pewną tendencję wzrostową, która nakazuje chociażby śledzenie przebiegu zakażenia.

 

Nasz wykres prezentujący przebieg pandemii w kujawsko-pomorskim do końca marca 2022 roku: