Jesteś tutaj: Home

Decyzja środowiskowa na część Nakielskiej może być już w tym roku. Na razie jednak brak perspektyw finansowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 26 listopad 2022 06:14

Na środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy przedstawiono zaawansowanie prac inwestycyjnych dotyczących przebudowy ulic Nakielskiej. Najbardziej zaawansowany jest odcinek od wiaduktu kolejowego do ulicy Lisiej. Problemem jest jednak brak finansowania na tę inwestycję.

 

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej Maciej Gust przewiduje, że w grudniu na ten odcinek powinna być wydana decyzja środowiskowa, co pozwoli rozpocząć starania o wydanie zezwolenia w trybie specustawy i być może nawet w połowie 2024 roku ogłosić przetarg. Problemem na dzisiaj jest jednak brak finansowania na samą inwestycję, budżet miasta musi bowiem w kryzysie mocno zaciskać pasa. Dzisiaj trudno nawet szacować jakie byłyby to koszty, z uwagi na dynamikę ich zmian na rynku.

 

Być może uda się coś pozyskać z Unii Europejskiej

Od 2023 roku Nakielska stanie się drogą wojewódzką, ten zabieg przekształcenia charakteru drogi poczyniono tylko po to, aby ułatwić pozyskanie środków europejskich z nowej perspektywy. Jak wynika jednak z postępu negocjacji Zarządu Wojewódzka z Komisją Europejską na dofinansowanie typowo drogowej inwestycji nie ma szans, projekt by musiał zatem opierać się głównie np. na poprawie bezpieczeństwa pieszych. Do tego trzeba mieć też wkład własny, a prezydent Rafał Bruski nie ukrywa, że o ile najbliższy 2023 rok pod względem budżetowym będzie rokiem przetrwania to rok 2024 może być rokiem agonii

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie