Jesteś tutaj: Home

Paradoksalnie w 2023 roku w Bydgoszczy może być realizowanych dość sporo inwestycji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 17 listopad 2022 00:13
Paradoksalnie w 2023 roku w Bydgoszczy może być realizowanych dość sporo inwestycji Fot: ZDMiKP

We wtorek na konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski mówił o tym, że z uwagi na trudną sytuację finansową wszystkich samorządów, będzie trzeba oszczędzać i nie będzie nowych inwestycji – za wyjątkiem budżetu obywatelskiego i programu utwardzania dróg (który rząd chce dofinansować). Będą kontynuowane jednak już rozpoczęte inwestycje, bądź będące w trakcie przetargów. Jak się tak spojrzy to planowany mamy dość duży portfel inwestycyjny, który przekroczy 0,5 mld zł.

Najwięcej kosztować będzie w 2023 roku kontynuacja budowy mostu tramwajowego pomiędzy ulicami Fordońską i Toruńską, tutaj przewidziano 106 mln zł.

 

Kilka tygodni temu wybrano wykonawcę na modernizację Teatru Polskiego, na to zadanie na 2023 rok przewidziano wydać 35 mln zł. Jeżeli jesteśmy już przy instytucjach kultury, to na wybór wykonawcy czeka przetarg na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg, to zadanie Bydgoszcz finansuje razem z Województwem Kujawsko-Pomorskim, wkład miasta na 2023 rok wynieść ma według planu 17 mln zł.

 

Ponad 33,5 mln zł planuje się też wydać na rewitalizację nabrzeży Brdy na dużym odcinku, przy czym prawie 30 mln zł miałoby pochodzić z budżetu państwa. Problemem jest jednak póki co wybór wykonawcy, pierwszy przetarg unieważniono bowiem oferty były około dwa razy wyższe niż przewidziany budżet, drugie postępowanie trwa, ratusz je wciąż przedłuża licząc na stabilizację na rynku budowlanym i pojawienie się rozsądniejszych ofert.

 

Spore wydatki może pochłonąć też program modernizacji 20 dróg, części gruntowych, części w centrum - miasto zgłosiło do rządowego programu program warty 60 mln zł, rząd może przyznać dofinansowanie w kwocie 30 mln zł.

W portfelu inwestycyjnym mamy też dalszą przebudowę mostu wzdłuż alei Armii Krajowej nad torami kolejowymi z planem wydatków na poziomie 16 mln zł. Na rewitalizację Placu Wolności przewiduje się 5 mln zł, tyle samo na Plac Kościeleckich (tutaj również mamy blisko 5 mln dotacji z rządu), na razie jednak nie udało się wyłonić wykonawcy.

 

W 2023 roku będzie też kontynuowana rewitalizacja Starego Fordonu, głównie zadania związane z nabrzeżami – tutaj mamy 11 mln zł przeznaczone.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: