Jesteś tutaj: Home

Poznańska firma kupiła okazały gmach dawnej dyrekcji kolejowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 październik 2022 16:07
Poznańska firma kupiła okazały gmach dawnej dyrekcji kolejowej Fot: CC0 by Pit1233

Mieszczący się przy ulicy Dworcowej 63 budynek powstał pod koniec XIX wieku na potrzeby Dyrekcji Kolei Wschodniopruskiej, obiekt do dzisiaj jest jednym z bardziej okazałych w tej części śródmieścia, od wielu lat jest jednak wykorzystywany w niewielkiej części na potrzeby jednej z przychodni. Miasto Bydgoszcz sprzedało go w części firmie Pan Development z Poznania. Z tą transakcją wiążą się nadzieję, że przyniesie ona jego rewitalizację oraz jego zagospodarowanie. Poznańska firma za większościowe udziały zapłaci prawie 7 mln zł.

Gmach okazały, ale od dłuższego czasu był problem z jego zagospodarowaniem, wcześniej należał do grupy PKP, wówczas narodził się pomysł odkupienia go przez Bydgoszcz (kolej była zainteresowana zbyciem), aby przekazać go w darowiźnie Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika, na potrzeby rozwoju kształcenia Collegium Medicum. Liczono, że utworzenie nowych wydziałów zwiąże Collegium Medicum jeszcze bardziej z Bydgoszczą. W 2013 roku Rada Miasta zgodziła się na tą transakcję, następnie budynek przekazano w darowiźnie toruńskiej uczelni. UMK zaczęło jednak wskazywać na problemy, które uniemożliwiały zaadaptowanie go na potrzeby akademickie, dlatego w 2018 roku bydgoski samorząd cofną darowiznę.

 

W kolejnych latach proponowano przekazanie go administracji państwowej lub wojsku na potrzeby tworzonych nowych instytucji chociażby powołanego w ostatnich latach Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Nie było jednak większego zainteresowania potencjalnych instytucji, dlatego w ostatnich miesiącach w ratuszu zapadła decyzja o zamiarze sprzedaży budynku. Ogłoszono w tym celu przetargi, w ostatniej próbie swoją jedyną ofertę złożyła poznańska firma na wspomniane blisko 7 mln zł. Transakcja sprzedaży ma zostać dopięto jeszcze w tym roku.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie