Jesteś tutaj: Home

Córka generała Andersa otworzyła wystawę o ,,małej Polsce” jaką zbudowano w Londynie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 13 październik 2022 00:00

W 1945 roku świat świętował zakończenie koszmaru II wojny światowej, Polacy jednak nie mieli czego świętować, wielu walczących na jej frontach Polaków do Polski nie wróciło, układając sobie życie na obczyźnie. Wśród Polaków, którzy zamieszkali w Wielkiej Brytanii był zdobywca Monte Cassino, generał Władysław Anders, ale też wielu jego żołnierzy z II Korpusu Polskiego – im też jest poświęcona wystawa ,,My wszyscy od Andersa” (,,All of us Anders People”), którą w środę otwarto przed Muzeum Uchodźstwa i Dyplomacji Polskiej, czyli chyba najbardziej właściwym do tego miejscu w Bydgoszczy.

Gościem specjalnym, przecinającym wstęgę była Anna Maria Anders, córka generała Andersa, w latach 2016-2019 wiceminister w Kancelarii Premiera, od trzech lat Ambasador RP we Włoszech, w kraju gdzie spoczął generał Anders obok swoich żołnierzy na polskim cmentarzu na Monte Cassino.

 

- Drodzy przyjaciele – my wszyscy od Andersa – ja jestem jestem od Andersa, jak patrzę na zdjęcie moich rodziców tak ja pamiętam mojego ojca jak byłam małą dziewczynką – zwróciła się do zebranych na uroczystości Anna Maria Anders - Ja miałam właściwie dwa światy – miałam świat domowy, bardzo polski, pierwsze 5 lat mojego życia w ogóle nie mówiłam po angielsku, dopiero jak poszłam do szkoły. Tak jak w domu wychowanie było polskie, to oczywiście Wielka Brytania była szkoła angielska.

 

Jak podkreślała polska ambasador we Włoszech - Emigracja powojenna stworzyła małą Polskę w Londynie. Ja właściwie się wychowałam w małej Polsce.

 

Właśnie tej ,,małej Polsce” w Londynie poświęcona jest w dużej mierze ta wystawa. Przedstawia ona sylwetki ważniejszych postaci polskiego diaspory w Londynie, opisuje życie kulturalne. Jedną z ciekawostek jest to, że na koronację zmarłej niedawno królowej Elżbiety II polscy żołnierze ubrali polskie mundury, jednocześnie dekorując domy biało-czerwonymi flagami – Nie mieliśmy oparcia ani w ambasadzie, ani w konsulacie, które przejęte przez komunistów były dla nas obce. Musieliśmy być zupełnie samowystarczalni. W Londynie byliśmy w liczbie, która zaludniłaby spore miasto powiatowe – czytamy w folderze ponad 80 stronicowym, który towarzyszy wystawie.

 

 

 

 

W uroczystości uczestniczył rektor UKW (Muzeum Uchodźstwa i Dyplomacji podlega tej uczelni) Jacek Woźny, była też obecna zastępca prezydenta Maria Wasiak. Wystawę można oglądać przed muzeum. Powstała z inicjatywy Towarzystwa Projektów Edukacyjnych.

 

Stworzony przez gen. Andersa II Korpus Polski pozwolił opuścić teren Związku Radzieckiego, w tym łagry, setkom tysięcy Polaków.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie