Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJodek potasu będzie wydawany w Bydgoszczy w 47 punktach

Jodek potasu będzie wydawany w Bydgoszczy w 47 punktach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 14 październik 2022 06:32

Dokładniej chodzi o 47 Szkół Podstawowych, które na terenie Bydgoszczy są przygotowane do wydania tabletek z jodkiem potasu, gdy pojawi się zagrożenie radiacyjne. Na dzisiaj takie zagrożenie nie jest wysokie, ale służby państwowe z uwagi na wyższe niż wcześniej zagrożenie postanowiły rozdysponować jodek potasu do wszystkich samorządów.

Potencjalne zagrożenie upatruje się w ukraińskiej elektrowni atomowej w Zaporożu, która znajduje się na linii frontu i dochodzi do jej ostrzeliwania. Gdyby taki ostrzał doprowadził do poważnych uszkodzeń, wówczas istnieje ryzyko wycieku chmury radioaktywnej, która zagrażać może innym państwom.

 

Służby wojewody za pośrednictwem Straży Pożarnej rozdysponowali ponad 3,5 mln tabletek jodku potasu wśród samorządów z kujawsko-pomorskiego. Na terenie Bydgoszczy punktem bezpośredniej dystrybucji tabletek z jodkiem potasu będą szkoły podstawowe.

 

Profesor Roman Junik, wojewódzki konsultant, który jako ekspert pracował w przeszłości na Białorusi, gdzie stężenie radiacyjne po awarii elektrowni w Czarnobylu było największe wskazuje, że tabletki najlepiej podać na 24 godziny przed dotarciem fali radiacyjnej, najpóźniej do 2 godzin od pojawienia się fali - Maksimum to jest 8 godzin, potem zażycie jodu powoduje, że w tej tarczycy pozostaje i napromienienie jest większe niż bez wzięcia tego jodku potasu.

 

Polskie służby o ewentualnym wycieku radioaktywnym z Zaporoża powinny wiedzieć już mniej więcej godzinę po incydencie, co pozwoli się przygotować na dotarcie ewentualnej fali nad Polskę.

 

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu