Jesteś tutaj: Home

PESA wniosła odwołanie do przetargu tramwajowego. Otwarcie ofert przesunięte na koniec miesiąca

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 12 kwiecień 2022 14:44
PESA wniosła odwołanie do przetargu tramwajowego. Otwarcie ofert przesunięte na koniec miesiąca Fot: Bogusław Białas

Nie poznamy w tym tygodniu ofert w przetargu na zakup nowych tramwajów, które mogą doprowadził do całkowitego odmłodzenia bydgoskiego taboru, poprzez wymianę starych pojazdów szynowych Konstalu na nowoczesny tabor. Otwarcie ofert w przetargu najszybciej nastąpi 26 kwietnia, taki jest bowiem nowy termin otwarcia ofert.

Ten przetarg może być przełomowy, bowiem w podstawowym zamówieniu zakłada on dostawę 10 tramwajów, ale zakłada on opcję rozszerzenia zamówienia do 46 tramwajów. Kluczowe dla wielkości ostatecznego zamówienia będą fundusze jakimi będzie dysponować Bydgoszcz.

 

W toku postępowania przetargowego PESA wniosła odwołanie wskazując, że obowiązek wpłacenia przez uczestników przetargu zabezpieczenia w wysokości 10% wartości całego zamówienia (czyli w stosunku do 46 tramwajów) narusza polskie przepisy dotyczące zamówień publicznych. To odwołanie wpłynęło jeszcze w marcu. Zdaniem PESA wadium powinno wynieść maksymalnie 5% wartości zamówienia podstawowego (czyli 10 tramwajów), czyli kwotę 1 mln zł.

 

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w odpowiedzi stwierdza, że 10% wadium dotyczyło także zabezpieczenia zamówienia uzupełniającego, ale podziela stanowisko, że powinno być to 5% zamówienia podstawowego, tym samym dokonując korekty specyfikacji zamówienia. Taka korekta zgodnie z przepisami oznacza przedłużenie terminu składania ofert do 26 kwietnia.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie