Jesteś tutaj: Home

Województwo Kujawsko-Pomorskie chce pomóc ukraińskim samorządom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 21 marzec 2022 11:29

Sejmik Województwa na dzisiejszej sesji podjął uchwałę w której wyraził chęć wsparcia ukraińskich samorządów bezpośrednio na Ukrainie, to może być pomoc rzeczowa lub finansowa. Druga uchwała otwiera możliwość zaangażowania Województwa Kujawsko-Pomorskiego w przypadku moc uchodźcom w województwie.

 

Pomoc w naszym regionie może opierać się o zapewnienie zakwaterowania, wyżywienia, świadczenie przewozów i szereg innych działań. Te działania się wlasniciwie już działy, bowiem niedawno udało się zakwaterować w dawnym szpitalu psychiatrycznym w Toruniu kilkudziesięciu niepełnosprawnych uchodźców, którzy wcześniej w niezbyt dobrych warunkach przebywali na Pałukach. Dzisiejsza uchwała jest usankcjonowaniem prawnym tych działań, w świetle uchwalonej przed tygodniem ustawy.

 

Marszałek Piotr Całbecki wyraził pogląd, że preferuje formę wspierania samorządów gminnych czy powiatowych w działaniach jakie podejmują.

 

W stanowisku o gotowości do niesienia pomocy Sejmik Województwa wyraził chęć wsparcia przede wszystkim Obwodów Żytomierskiego i Chmielnickiego - regionów partnerskich kujawsko-pomorskiego. Na dzisiaj nie ma jednak konkretnych propozycji działania w tym kierunku.