Jesteś tutaj: HomeRegionKiedy rozpisany zostanie przetarg kolejowy?

Kiedy rozpisany zostanie przetarg kolejowy?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 21 marzec 2022 19:47

Drugi rok z rzędu końcówka roku dla pasażerów regionalnej kolei płynęła pod znakiem niepokojów o ofertę przewozową w kolejnym, sprawę mógłby na dłużej rozwiązać wieloletni kontrakt z przewoźnikami, których jednak najpierw trzeba wyłonić w przetargu. Do tej pory nie udaje się jednak zrobić tego z sukcesem. Na dzisiejszej (21 marca) sesji Sejmiku Wojewódzkiego pojawiły się pytania - co dalej?

O planie wyłonienia wieloletnich kontraktów z przetargu mówi się właściwie od 2019 roku, przetarg planowano rozstrzygnąć w 2020 roku z perspektywą obowiązywania do aż 2035 roku. Ostatecznie jednak w 2020 roku żadnego przetargu nie rozpisano i trzeba było pod koniec 2020 roku awaryjnie zawszeć umowy z przewoźnikami na kolejny rok, co doprowadziło do chaosu na kolei i wielu skarg pasażerów.

 

W 2021 roku cyklicznie o przetarg pytali radni, w rezultacie udało się go rozpisać, ale dopiero w połowie września (tym razem z perspektywą obowiązywania do grudnia 2030 roku) – władze województwa optymistycznie wierzyły, że uda się go rozstrzygnąć i podpisać umowy z wykonawcami przed 13 grudnia 2021 roku, gdy w życie wchodził nowy rozkład. Już w październiku wiedzieliśmy, że na kolejny rok będą potrzebne umowy w trybie awaryjnym, bowiem nie uda się dochować tego terminu. Zakładano jednak, że uda się przetarg rozstrzygnąć, z umowami od grudnia 2022 roku na spokojnie. Przewoźnicy wytknęli jednak spore błędy formalne, które potwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza i przetarg unieważniono.

 

,,Przetarg jest dopieszczany”

W rok 2022 weszliśmy z zapowiedziami Zarządu Województwa, że przetarg zostanie ogłoszony w pierwszych miesiącach tego roku i na spokojnie uda się wszystko rozstrzygnąć do zimy. Mamy jednak już drugą połowę marca, a nowego przetargu wciąż nie ma. Pytał o to dzisiaj na sesji radny Michał Krzemkowski. W imieniu Zarządu Województwa Aneta Jędrzejewska poinformowała, że specyfikacja przetargu jest dopieszczana, ale do ogłoszenia przetargu konieczne jest przeprowadzenie audytu taboru, którego właścicielem jest Województwo Kujawsko-Pomorskie, który jest użyczany obecnie przewoźnikom. Podpisano na audyt umowę z jedną firm z terminem realizacji do 19 kwietnia, przy czym wykonawca ma deklarować, że spróbuje zrobić to szybciej.

 

Istnieje zatem szansa, że przetarg zostanie ogłoszony w pierwszej połowie kwietnia, być może władze województwa nas zaskoczą i uczynią to pod koniec marca, a być może – czym nikogo nikt nie zaskoczy – patrząc na dotychczasową praktykę znowu wszystko się opóźni.

 

Warte obejrzenia

« Luty 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29