Jesteś tutaj: Home

Papież: pandemia pogrążyła politykę w kryzysie, jest szansa, by ją poprawić

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne sobota, 04 wrzesień 2021 19:36

Papież Franciszek powiedział, że pandemia pogrążyła politykę w kryzysie. Teraz jest okazja do tego, by ją poprawić - podkreślił podczas spotkania w sobotę w Watykanie z międzynarodową delegacją fundacji Liderzy dla Pokoju.

 

“Pandemia ze swoimi długimi następstwami izolacji i społecznego nadciśnienia nieuchronnie doprowadziła także do kryzysu w samej działalności politycznej i polityce jako takiej. Ale także to może stać się okazją, by krzewić lepszą politykę, bez której niemożliwy jest rozwój światowej społeczności, zdolnej realizować braterstwo narodów i krajów, aby żyły w przyjaźni społecznej”- oświadczył papież.

 

Podczas audiencji dla delegacji fundacji mającej siedzibę w Paryżu, Franciszek zauważył, że polityka powinna być „architekturą i rzemiosłem pokoju”.

 

Jak dodał, aby budować pokój, potrzebny jest udział różnych instytucji społeczeństwa, czyli „architektura” oraz „rzemiosło”, polegające na zaangażowaniu wszystkich, także tych, którzy są często „wykluczani albo niewidzialni”.

 

Pandemia - mówił papież - “nie tylko zubożyła rodzinę ludzką o wiele istnień, z których każde było cenne i niepowtarzalne, ale także zasiała wielkie spustoszenie i zwiększyła napięcia”.

 

Jako wyzwanie wskazał niesienie pomocy rządzącym i obywatelom po to, by do kryzysu podejść jako do „szansy”.

 

Wyjaśnił: “Pewne sytuacje kryzysu środowiska, niestety pogłębione przez pandemię mogą i powinny doprowadzić do zdecydowanego wzięcia na siebie odpowiedzialności, przede wszystkim ze strony rządzących na najwyższym szczeblu, a potem stopniowo na pośrednich poziomach i w całym społeczeństwie”.

 

„Widzimy, że to z dołu nierzadko napływają apele i propozycje” - przypomniał.

 

Papież przestrzegał przed inicjatywami, które są „instrumentalnie wykorzystywane dla innych interesów zideologizowanych grup”. „Zawsze jest niebezpieczeństwo ideologizacji”- zaznaczył. (PAP)

 

sw/ fit/

 

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie