Jesteś tutaj: Home

Nawałnice i anomalie pogodowe – musimy nauczyć się z nimi żyć

Napisane przez  Ł.R. / IMGW / PAN / Deutsche Welle Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 19 lipiec 2021 18:16
Nawałnice i anomalie pogodowe – musimy nauczyć się z nimi żyć Archiwum 2017

W 2017 roku przez północno-zachodnią część naszego regionu przeszła trąmba powietrza niszcząc wiele budynków, najbardziej poszkodowana była wówczas gmna Sośno. W połowie sierpnia przypadnie czwarta rocznica tamtej nawałnicy, optymizmu nie dodaje jednak fakt, że musimy się liczyć z tym, że tego typu ekstremalne zdarzenia będą nawiedzać nas w przyszłości, jest prawdopodobne też, że ich natężenie będzie się nasilać.

 

W ostatnim czasie przez całą Europę przeszły nawałnice, w Niemczech stwierdzono ponad 100 ofiar śmiertelnych tych anomali pogotowych. Również w Polsce są miejscowości zniszczone przez żywioł, nasz region jak na razie w tym roku szczęśliwie bez klęsk - ,,Katastrofalne burze w ostatnich dniach nie są wynikiem zaniedbań klimatycznych ostatnich czterech lat. Dlatego symboliczna polityka nic nie da, obojętnie, kto założy kalosze. Potrzeba trwałej zmiany polityki na świecie i to natychmiast. ” - tak opisuje zdarzenia w niemczech gazeta ,,„Neue Osnabruecker Zeitung", cytowana w polskim przekładzie przez ,,Deutsche Welle”.

 

O tym, że globalne ocieplenie jest faktem wprost informuje specjalny serwis klimatyczny Polskiej Akademii Nauk - Według nauki, antropogeniczne ocieplenie systemu klimatycznego Ziemi i towarzyszące mu efekty nie ulegają wątpliwości. szacuje, że działalność ludzka spowodowała globalne ocieplenie o około 1,0°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, z prawdopodobnym zakresem od 0,8°C do 1,2°C. Jeśli globalne ocieplenie będzie nadal postępowało w obecnym tempie, prawdopodobnie osiągnie 1,5°C między 2030 a 2052 r. Jest to granica, po przekroczeniu której zapewne nie da się uniknąć katastrofalnych skutków globalnego ocieplenia dla biosfery i ludzkości – czytamy na stronie klimat.pan.pl

 

Zmiana klimatu, którą obecnie obserwujemy, stanowi wyzwanie dla społeczeństw na całym świecie. Mimo podjętych działań zaradczych i prób spowolnienia negatywnych następstw globalnego ocieplenia, nie możemy być pewni efektów tego zbiorowego wysiłku – czytamy we wstepie publikacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przygotowanej w partnerstwie polsko-niemieckim, na temat tego jak przygotować się do skutków zmian klimatu, których już doświadczamy. Jest to poradnik adresowany do samorządów, przede wszystkim w zakresie planowania nowych inwestycji.

 

Są to szeroko pojete zagadnienia zwiazane z rozwojem retencji na terenie samorządów, w ostatnich latach w naszym regionie doświadczaliśmy bowiem susz. Istotnym zaleceniem jest też dążenie do likwidowania zabetonowanych powierzchni.

 

Zaleca się też ograniczanie dwutlentu węgla do atmosfery zarówno tego transportowego, ale też związane z ogrzewaniem budynków. Jedną z dobrych praktyk ujętych w tym dokumencie, są projekty związane z termomodernizacją budynków.