Jesteś tutaj: Home

Wielka polityka sprawiła, że ,,firmy na próbę” nie głosowano

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 21 czerwiec 2013 13:55

Dzisiaj Sejm miał zdecydować czy odrzucić I czytanie projektu posłów Ruchu Palikota, którzy chcieli, aby osoba zakładająca firmę przez 3 miesiące nie musiała opłacać składek ZUS i była zwolniona z podatku dochodowego. Ten projekt był kierowany głównie do młodych Polaków.

Przedstawiciel wnioskodawców poseł Łukasz Gibała przytaczał, że 80% polskich studentów myśli o założeniu firmy, ale boją się podjąć pierwszy krok w tym celu. Według regulacji proponowanych przez Ruch Palikota, przez 3 miesiące mieli by możliwość bez konieczności opłacania kosztownego ubezpieczenia oszacować, czy taka działalność im się opłaca. Jeżeli byłby to kiepski interes, to po tych 3 miesiącach bez konsekwencji mogli by zakończyć działalność.

 

Pomysł ten spodobał się PiS-owi, SLD i Solidarnej Polsce, natomiast tworzące rząd PO i PSL wyraziło ostrą krytykę, że będzie to sprzyjać oszustom, a firmy będą zakładać tzw. ,,podstawione słupy”. Koalicja rządząca chciała, aby projekt ten został od razu odrzucony, bez procedowania w komisjach sejmowych. Dzisiaj miało się odbyć w tej sprawie głosowanie.

 

Jak zakomunikowała jednak rano marszałek Ewa Kopacz, na konwencie seniorów zdecydowano się to głosowanie wycofać. Jak się dowiadujemy duża część posłów PO uznała, że to jest dobre rozwiązanie, ale projektu Ruchu Palikota z powodów politycznych nie chce poprzeć. Oficjalnie Ministerstwo Gospodarki miało poprosić o czas na zastanowienie się nad tymi propozycjami. 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie