Jesteś tutaj: HomeRegionDni Flandrii w Inowrocławiu i w Bydgoszczy

Dni Flandrii w Inowrocławiu i w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 20 czerwiec 2013 14:42

Flamandzki Minister Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny będzie gościł w przyszłym tygodniu w naszym regionie w ramach tegorocznych Dni Flandrii, które odbędą się na Kujawach. Ten zaszczyt nas spotkał głównie z tego powodu, że społecznicy z Inowrocławia od wielu lat prowadzą aktywną współpracę z Belgami. Odbędą się także liczne konferencje poświęcone tematowi polityki społecznej.

 

Flandria jest regionem, który obejmuje mniej więcej połowę terytorium Królestwa Belgijskiego,  która posiada swój autonomiczny rząd.

Dzięki flamandzkim inwestycją w Inowrocławiu 18 lat temu powstało Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Flandria. Wykorzystując wsparcie finansowe oraz doświadczenia belgów powstały apteki społeczne, sklepy i wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego oraz szeroko rozwinięta działalność wolontariatu. Celem tych działań jest pomoc osobom starszym, którzy z różnych powodów są wykluczeni ze społeczeństwa. W dalszych planach jest także zapewnienie opieki osobom niepełnosprawnym, którzy nie mogą liczyć na takie świadczenie ze strony publicznej służby zdrowia.

 

W przyszłą środę w obecności flamandzkiego ministra Jo Vandeurzena w Inowrocławiu wmurowany zostanie kamień węgielny pod nową siedzibę stowarzyszenia. W czwartek w Operze Nova w Bydgoszczy minister Vandeurzen będzie uczestniczył w konferencji poświęconej właśnie tematyce polityki społecznej.

 

W Belgii polityka społeczna jest traktowana ze szczególnością – przyznał na dzisiejszej konferencji prasowej Koen Haverbeke, przedstawiciel rządu Flandrii przy ambasadzie w Polsce.

 

Dość prężny oddział stowarzyszenia Flandria funkcjonuje także w Bydgoszczy, gdzie organizowane są różnego rodzaju akcje profilaktycznego, bezpłatne badania. Dość szeroko nad Brdą funkcjonuje także wolontariat.

 

W czwartek Kino Orzeł w Miejskim Centrum Kultury zaprasza ponadto na bezpłatne projekcje flamandzkich filmów – Z piątku na sobotę (godzina 18) i Boso ale na rowerze (godzina 20:15). 

 

Stolica Belgii Bruksela leży w regionie Flandrii

Warte obejrzenia

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: