Jesteś tutaj: Home

Prezydenci apelują o uczciwe wybory

Napisane przez  Ł.R. / Torun.pl Opublikowano w Regionalne wtorek, 27 marzec 2018 18:45
Prezydenci apelują o uczciwe wybory Fot: Torun.pl

Nowe przepisy wyborcze były tematem przewodnim Konwentu Prezydentów, którego gospodarzem był Toruń. Włodarze miast prezydenckich (Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia, Włocławka i Grudziądza) przyjęli wspólne stanowisko w sprawie planowanych na jesień wyborów samorządowych.

- Wiemy, że w tym roku odbędą się wybory samorządowe, ale nie wiemy dokładnie, kiedy. Mają zostać przeprowadzone w oparciu o nowy stan prawny, ale jest on niedookreślony, nie wiadomo, jak w pewnych szczegółach zafunkcjonuje ordynacja wyborcza. Pieniądze nie są zabezpieczone w wystarczającej ilości - wszystkie te kwestie świadczą o nieodpowiedzialności osób wprowadzających te rozwiązania – wyraża swój niepokój prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

 

- Ważne, aby wybory, które przed nami, były uczciwe, sprawnie zorganizowane, ale to okaże się dopiero po głosowaniu. W myśl ordynacji obowiązującej do tej pory było zorganizowanych kilka wyborów samorządowych - w przypadku tej ordynacji nie było tylu zarzutów i znaków zapytania co do sposobu organizacji. Modyfikacje powinny być ewolucją, a nie rewolucją, z jaką mamy do czynienia w tym przypadku – ocenia włodarz Bydgoszczy, Rafał Bruski.

 

W stanowisku przyjętym podczas Konwentu prezydenci oczekują pilnego ustalenia procedur związanych z przeprowadzeniem procesu wyborczego, w tym m.in. z funkcjonowaniem monitoringu w lokalach wyborczych, chociażby w zakresie parametrów technicznych kamer. Samorządowcy oczekują również zapełnienia pełnego finansowania przez rząd procesu wyboczego.

 

Pod apelem podpisali się: Rafał Bruski (PO), Robert Malinowski (PO – Grudziądz), Ryszard Brejza, Michał Zaleski (związany ze Zjednoczoną Prawicą), Marek Wojtkowski (PO – Włocławek).