Jesteś tutaj: HomeBydgoszczIzba Skarbowa pójdzie do Torunia?

Izba Skarbowa pójdzie do Torunia?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 08 kwiecień 2016 00:07

Ministerstwo Finansów pracuje nad reformą administracji skarbowej. Zauważono bowiem, iż rozproszona jest w niezależnych od siebie pionach co generuje niepotrzebne koszty i prowadzi do powielania zadań. Uznano zatem, że potrzeba jest szeroka reforma, która zakładać będzie utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej oraz połączenie Izb Skarbowych z Izbami Celnymi. W kujawsko-pomorskim siedzibą Izby Skarbowej jest Bydgoszcz, zaś celników Toruń i tutaj zaczyna się spór bydgosko-toruński.

 

Na chwilę obecną gotowy projekt ustawy reformujący administrację skarbową nie trafił jeszcze do Sejmu. Zapytanie o plany dotyczące województwa kujawsko-pomorskiego złożył przed miesiącem poseł Paweł Olszewski, sugerując lokalizację KAS w Bydgoszczy. To działanie spotkało się z dość szeroką reakcją toruńskich mediów; dziennik ,,Nowości” użył nawet tytułu ,,Już kopią pod toruńską izbą celną”, podgrzewając (chyba celowo) antagonizmy bydgosko-toruńskiej. W praktyce jednak sytuację sporną wywołała bowiem planowana reforma, a nie zabiegi bydgoskich polityków, jak nierzetelnie toruńskie media próbują sugerować.

 

Ministerstwo Finansów poinformowało Olszewskiego, iż na chwilę obecną nie jest wstanie wskazać jak będzie wyglądał podział Krajowej Administracji Skarbowej w kujawsko-pomorskim. Wśród pracowników Izby Skarbowej w Bydgoszczy panuje jednak poważna obawa, iż Ministerstwo Finansów postawi na Toruń.

 

Szacuje się, że reforma pozwoli zmniejszyć zatrudnienie w administracji podatkowej o około 10-15%.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu