Jesteś tutaj: HomeBydgoszczEpidemiolodzy rozpoczynają jubileuszowy zjazd

Epidemiolodzy rozpoczynają jubileuszowy zjazd

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 17 wrzesień 2015 23:35

W Bydgoszczy rozpoczął się XX Jubileuszowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. W piątek i w sobotę w Operze Nova będą odbywać się dyskusje na temat wyzwań przed którymi staje polska epidemiologia.

Chorobą, która przez wieki dręczyła ludzkość była niegdyś ospa. Rozwój epidemiologii pozwolił na poradzenie się z nią, cały czas jednak pojawiają się nowe wyzwania jak HIV czy zakażenia wątroby. Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego prof. Małgorzata Pawłowska, pochodząca z Bydgoszczy, przytaczając historię polskiej epidemiologii, dużo uwagi poświęciła okresowi po zakończeniu II wojny światowej, która niosła nie tylko zniszczenia, ale też duże zagrożenia epidemiologiczne, z którymi trzeba było sobie poradzić.

 

- Bydgoszcz słynie z Brdy, muzyki, ale też i medycyny – podkreślał na inauguracji zjazdu prezydent Rafał Bruski, który zachęcił gości do zwiedzania miasta w wolnej chwili.

 

Prorektor Collegium Medicum w Bydgoszczy prof. Jan Styczyński na rozpoczęcie wygłosił wykład poświęcony uczelniom wyższym w przeszłości i w dzisiejszej rzeczywistości. Zauważył on coraz dynamiczniej zmieniającą się rzeczywistość w ostatnim czasie, związaną z postępem technologicznym i coraz większą liczbą urządzeń mobilnych w użyciu.

 

- Połowa informacji jaką pojmują studenci I roku studiów technicznych, będzie nieaktualna gdy znajdą się oni na III roku – ilustrował prof. Styczyński – Dlatego musimy uczyć dzisiaj studentów do pracy w zawodach, które dzisiaj nie są jeszcze znane – kontynuował – Musimy przygotowywać ich też do przeciwdziałania problemom, które jeszcze są nam nie znane.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu