Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni radzili nad współpracą międzynarodową miasta

Radni radzili nad współpracą międzynarodową miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 31 grudzień 2014 14:22

We wtorek Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła sprawozdanie o prowadzonej przez miasto współpracy zagranicznej z miastami partnerskimi, ale też nie tylko, gdyż jak nasi czytelnicy doskonale wiedzą, dość dużo dzieje się w Bydgoszczy także w kwestii relacji polsko-węgierskich. Opozycja miała dużo wątpliwości co do sposobu napisania tego dokumentu.

Radni z PiS sugerowali, że na przyszłość tego typu sprawozdanie należałoby pisać w nieco innej formie, gdyż wtedy bardziej spełni swoją rolę, z czym zgodził się przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Zbigniew Sobociński. Nie mniej jednak wydaje się ważniejsze od samego sposobu sporządzenia sprawozdania to jak ta współpraca wygląda, a tu pojawiły się ciekawe opinie.

 

Radny Stefan Pastuszewski z klubu PiS sugerował, że miasto powinno w większym stopniu zachęcać organizacje pozarządowe do aktywności na polu współpracy międzynarodowej - Nie było aktywności ze strony miasta, aby zachęcić organizacje pozarządowe do współpracy z bliźniaczymi organizacjami w miastach partnerskich.

 

I ta myśl radnego Pastuszewskiego pozostaje warta rozważania w przyszłości. Niestety bowiem w świadomości bydgoszczan funkcjonuje mała wiedza na temat miast partnerskich.

 

Bydgoszcz współpracuje obecnie z:

- Krzemieńczukiem na Ukrainie;

- Czerkasy na Ukrainie;

- Hartford w Wielkiej Brytani;

- Kragujevac w Serbii;

- Manheim w Niemczech

- Ningbo w Chinach

- Patras w Grecji

- Pawłodar w Kazachstanie

- Perth w Szkocji

- Pitesti w Rumunii

- Reggio Emilia we Włoszech

- Wilhemshaven w Niemczech

 

 

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu