Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWładze wojewódzkie o Powstaniu Wielkopolskim zapomniały

Władze wojewódzkie o Powstaniu Wielkopolskim zapomniały

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 27 grudzień 2014 23:23

Ruch Obywatelski Lepsza Bydgoszcz zarzucał władzom województwa, że w magazynie historycznym ,,Mówią Wieki” sfinansowanym z kasy wojewódzkiej zabrakło publikacji o Powstaniu Wielkopolskim. Patrząc na sobotnie obchody 96 rocznicy wybuchu tego powstania w Bydgoszczy można odnieść wrażenie, że w tej materii Zarząd Województwa i prezydium Sejmiku jest konsekwentne.

Jedynymi osobami reprezentującymi Sejmik była dwójka szeregowych radnych – Dorota Jakuta i Roman Jasiakiewicz.

 

Powstanie Wielkopolskie było jednym z ważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski i co najważniejsze jednym z niewielu zakończonych sukcesem. Miało one decydujący wpływ na to, że Kujawy i Wielkopolska stały się częścią odrodzonej Polski. Zatem ma ono bardzo duże znaczenie dla tożsamości naszego regionu. Ze szczególną czcią obchodzone jest one w powiecie nakielskim. Patrząc jednak na politykę historyczną władz województwa, to można zauważyć, że stara się jego znaczenie marginalizować.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu