Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa Górzyskowie powstało okulistyczne Centrum Badawczo-Rozwojowe

Na Górzyskowie powstało okulistyczne Centrum Badawczo-Rozwojowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 kwiecień 2024 16:28

Na co dzień klinika okulistyczna Oculomedica przy ulicy Górzyskowo oferuje kompleksowe świadczenia zdrowotne z dziedziny okulistyki. Właściciele Oculomedici mieli jednak większe ambicje, dlatego w piątek odbyło się otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego, które ma pozwalać oferować innowacyjne metody leczenia, które są nowościami w Europie.

 

Na uroczyste przecięcie wstęgi przyjechali pracownicy naukowi różnych uczelni z całej Polski.


- Stworzenie kompleksowej opieki nad pacjentami okulistycznymi, w jednym miejscu, ale także dostęp do nauk podstawowych, żebyśmy mogli mieć tutaj w Bydgoszczy absolutnie innowacyjne leczenie takiego jakiego nikt nie może zaproponować. Po to, aby dać pacjentom rozwiązania, które nie są dostępne na rynku – mówił o misji Oculomedici jej współwłaściciel dr. n. med. Bartosz Sikorski, który związany jest też z Instytutem Chemii Fizycznej na Polskiej Akademii Nauk.

 

Dr Sikorski przytoczył przykład jak przyszło Oculomedyce prezentować w Europie wyniki badań najnowszych metod leczenia amerykańskiej firmy- Ogromna firma amerykańska pokazała, abyśmy w Europie pokazali wyniki badań leku – wyjaśniał wskazując, że powodem do dumy jest powierzanie tak ambitnych zadań przez Amerykanów klinice z Bydgoszczy - My z Bydgoszczy znajdujemy się w takim miejscu. To nie są żarty pokazywać lek warty kilkaset milionów dolarów to jest ogromna odpowiedzialność.

 


 

Druga z właścicielek Oculomedici Zofia Sikorska (zbieżność nazwiska przypadkowa) zaangażowana była w misje zagraniczne w Afryce w Kamerunie i na Magadaskarze- Na Magadaskarze dr Sikorska była z Fundacją dla Afryki i spotkali się z chorobami które dla nas są dość egzotyczne czyli trąd, malaria, dżuma – mówił dr Sikorski. W Afryce udzielano podstawowej pomocy lekarskiej, przeprowadzono też kilkadziesiąt mniej skomplikowanych operacji, bowiem na co dzień w tych krajach nie jest świadczona tak rozwinięta opieka medyczna.

 

Wśród gości uroczystej inauguracji Centrum Badawczo-Rozwojowego był prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Na podstawie tylko tej prezentacji widzę jak wspaniali ludzie się spotkali jak wspaniałą ideę przedstawili i udało im się wdrożyć. Jestem naprawdę zachwycony tym entuzjazmem.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu