Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski aktywista należał do szajki napadającej rosyjskich opozycjonistów

Bydgoski aktywista należał do szajki napadającej rosyjskich opozycjonistów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 kwiecień 2024 11:55
Grzegorz D. udzielający wywiadu lokalnej telewizji Grzegorz D. udzielający wywiadu lokalnej telewizji

Współpracownicy zmarłego niedawno Aleksieja Nawalnego, który był przeciwnikiem reżimu Władymira Putina, pomimo przebywania poza Rosją są celami ataków rosyjskich służb. We wrześniu ubiegłego roku żonę rosyjskiego opozycjonisty zaatakował w Argentynie bydgoski aktywista Grzegorz D. W ostatnim czasie premier Donald Tusk poinformował o zatrzymaniu białoruskiego koordynatora tych operacji.

 

Profesor Maxim Mironov to rosyjski ekonomista, który otwarcie krytykuje politykę Kremla, z tego powodu przebywa na emigracji. 31 sierpnia 2023 roku do jego mieszkania w Argentynie zadzwonił bydgoszczanin Grzegorz D. i przez domofon zasugerował mu, aby trzymał się z dala od Rosji i komentowania rosyjskiej polityki. Dzień później żona Mironova podczas spaceru z dzieckiem została zaatakowana przez Polaka, który uderzył ją w twarz i zalecił trzymanie się z dala od rosyjskiej polityki. Dziennikarze opozycyjnego rosyjskiego portalu The Insider ustalili w oparciu o ustalenia argentyńskiej policji tożsamość napastnika, co potwierdziły też dane lotu, podróżował bowiem do Argentyny z Paryża. The Insider wysłał zapytania do polskiej policji, a ta wszczęła swoje śledztwo, które doprowadziło do zatrzymania Grzegorza D.

 

Aktywista sportowy

Grzegorz D. w przeszłości prowadził w Bydgoszczy firmę, w 2020 zarejestrował stowarzyszenie zwykłe, którego został prezesem. Stowarzyszenie zajmowało się aktywnością sportowo-charytatywną. Organizowano np. mecze charytatywne. W 2022 roku w pewnym momencie nawet angażowało się w pomoc dla ukraińskich uchodźców.

 

Białorusin i atak na Litwie

Polska policja badając sprawę odkryła powiązany z nią inny wątek. W marcu 2023 roku w Wilnie doszło do ataku na prezesa Fundacji Antykorupcyjnej należącej do Aleksa Nawalnego, Leonia Wołkowa, opozycjonista został uderzony kilka razy młotkiem w nogę, złamano mu też rękę. Polska policja badając sprawę Grzegorza D. dotarła do Białorusina, który miał wydawać jemu polecenia, pozwoliło to ustalić tożsamość napastników z Wilna, których policyjni antyterroryści zatrzymali w Warszawie.

 

Materiał operacyjny CBŚ z zatrzymania napastników z Wilna

 

O zatrzymaniu Białorusina na portalu X poinformował premier Donald Tusk - Białorusin pracujący dla Rosjan, który zlecił dwóm Polakom zamach na współpracownika Nawalnego – zatrzymany. Zamachowcy też już w areszcie.

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu