Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Białych Błotach i Osielsku mieszkańcy postawili na zmiany

W Białych Błotach i Osielsku mieszkańcy postawili na zmiany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 kwiecień 2024 10:31
Magdalena Maison nowa wójt Białych Błot Magdalena Maison nowa wójt Białych Błot

Wójtowie Dariusz Fundator i rządzący od wielu kadencji Wojciech Sypniewski w maju pożegnają się z władzą. Mieszkańcy Białych Błot i Osielska podczas niedzielnej drugiej tury wyborów postawili na nowe postacie. Druga tura w niedzielę odbywała się też w Solcu Kujawskim, Nowej Wsi Wielkiej i Dobrczu.

W Białych Błotach nowym wójtem została wybrana Magdalena Maison, która uzyskała 54,4% głosów – wygrała z wójtem Fundatorem o ponad 600 głosów. Po pierwszej turze prowadził jednak urzędujący wójt. W tej gminie nie dopisała już jednak frekwencja, o ile w pierwszej turze zagłosowało prawie 53% uprawnionych, to wczoraj do urn poszło jedynie 40,4%. Ponad 2 tys. uczestników pierwszej tury wyborów zostało wczoraj w domach.

 

W Osielsku mieliśmy starcie dwóch kandydatów związanych z Platformą Obywatelską. Wyniki pokazują, że mieszkańcy jednoznacznie chcieli zmiany wójta dlatego ponad 62% uczestników wyborów zagłosowało na Janusza Jedlińskiego. - pokonał on Wojciecha Sypniewskiego o ponad 1,4 tys. głosów. Urzędującemu wójtowi nie pomogło poparcie Andrzeja Wiekieraka, który startował w pierwszej turze. Sypniewski w drugiej turze nie tylko nie zdobył większej ilości głosów, ale zdobył ich o około 150 mniej.

 

Inne samorządy też wybierały

W pozostałych gminach sytuacja była o tyle inna, że urzędujący włodarze nie kandydowali. W Solcu Kujawskim w drugiej turze wygrał Adam Michalak uzyskując ponad 54% głosów. W Nowej Wsi Wielkiej wygrał aktywista rowerowy Zbigniew Wiśniewski z ponad 56% poparciem. Nowym wójtem został Rafał Modlisz z ponad 53,4% poparciem w drugiej turze.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu