Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Scheuring-Wielgus broni byłego ministra Glińskiego w temacie Filharmonii Pomorskiej

Minister Scheuring-Wielgus broni byłego ministra Glińskiego w temacie Filharmonii Pomorskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 kwiecień 2024 00:36

Kilka dni temu została podpisana umowa z inżynierem kontraktu dla rozbudowy Filharmonii Pomorskiej, to ważny krok ale wciąż nie ma zabezpieczonego budżetu, być może uda się pozyskać dofinansowanie europejskie – wszystko wskazuje na to jednak, że nie tak wysokie jak liczono. W listopadzie marszałek Piotr Całbecki winę za brak finansowania zrzucił na byłego ministra kultury Piotra Glińskiego.

- To brzydkie zejście ze sceny politycznej – tak oceniał w listopadzie marszałek Piotr Całbecki, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie ujęło rozbudowy Filharmonii Pomorskiej w puli projektów do dofinansowania europejskiego, ale przyznawanych bez konkursu, czyli uznaniowo przez resort. Większość lokalnych mediów bezkrytycznie powieliło narrację marszałka.


Na Twitterze były minister Gliński odpowiedział - Wie też, że pula pozakonkursowa, przyznawana nie przez ministra, a UE wynosiła 400 mln zł, a sam projekt rozbudowy FP 350 mln zł.

 

W tej sprawie interpelacje już w nowej kadencji złożył poseł Włodzisław Giziński. Odpowiedzi udzieliła już nowa wiceminister Joanna Schreuring-Wielgus (swoją drogą podobnie jak marszałek Całbecki związana z Toruniem) - Projekt Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy nie znalazł się w tej grupie. Beneficjent ten zgłosił wniosek o ujęcie w wykazie projektów zidentyfikowanych dla FEnIKS 2021-2027 przedsięwzięcia pn. „Rozbudowa Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy” o łącznej wartości oszacowanej na 371,8 mln zł, w tym prawie 217 mln zł wnioskowanego dofinansowania ze środków UE. Tym samym realizacja projektu pochłonęłaby ponad połowę alokacji przeznaczonej na nabór projektów w trybie niekonkurencyjnym – wyjaśnia wiceminister z Torunia, co w pewnym sensie jest powtórzeniem linii obrony byłego ministra Glińskiego. Dostępną alokację bezkonkursową, czyli 382 mln zł podzielono na 10 projektów w całej Polsce.

 

Minister Scheuring-Wielgus wskazuje, że najwięcej środków będzie dostępnych konkursowo, skąd zresztą Województwo Kujawsko-Pomorskie chce pozyskać środki – konkurs ogłoszony ma być w maju. Z wypowiedzi wiceminister wynika jednak pewna niepokojąca informacja, że maksymalne dofinansowanie będzie mogło wynieść 50 mln zł – to może być zbyt mało przy projekcie szacowanym łącznie na 400 mln zł. Na stole słyszymy, że rozważane jest też pozyskiwanie środków z KPO.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu