Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz Główna w 2022 roku mocno zyskała na znaczeniu

Bydgoszcz Główna w 2022 roku mocno zyskała na znaczeniu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 10 kwiecień 2024 11:03

Mniej więcej przed rokiem opublikowaliśmy analizę, że stacja Bydgoszcz Główna jest 17-tą największą (pod względem obsłużonych pasażerów) w Polsce w oparciu o dane za 2021 rok. Dane za 2022 rok to już awans na 13-tą lokatę ze średnio 14 tys. pasażerów dziennie – to wzrost o ponad 5 tys. pasażerów patrząc rok rocznie. Ponownie na czele stał Wrocław Główny. Niestety tylko Bydgoszcz Główna znalazła się w TOP10 stacji dla kujawsko-pomorskiego, gdy w przypadku Torunia są to trzy dworce.

 

Stacja Wrocław Główny obsługiwała ponad 72 tys. pasażerów na dobę, na drugim miejscu jest Poznań Główny z 60 tys., przed Krakowem Głównym z ponad 55 tys. Najlepsza warszawska stacja Warszawa Wschodnia znalazła się dopiero na 5-tej lokacie, co wynikało też z prac remontowych, które reorganizowały dojazd do stolicy koleją. W ostatnim roku zyska też Toruń Główny, który z 63-lokaty awansował na 48 z 6,1 tys. pasażerów dziennie. W 2022 roku niemal wszystkie stacje notują znaczny przyrost podrożnych.

 

Ranking stacji kolejowych w kujawsko-pomorskim w 2022 roku:

1. Bydgoszcz Główna – 14 tys. pasażerów
2. Toruń Główny – 6,1 tys.
3. Włocławek – 2,3 tys.
4. Inowrocław – 2,1 tys.
5. Toruń Wschodni – 2,1 tys.
6. Toruń Miasto – 1,7 tys.
7. Grudziądz – 1,6 tys.
8. Mogilno – 1,4 tys.
9. Laskowice Pomorskie 1,4 tys.
10. Jabłonowo Pomorskie 1,2 tys.

 

Ranking bydgoski stacji:
1. Bydgoszcz Główna – 14 tys.
2. Bydgoszcz Wschód – mniej niż 1 tys.
3. Bydgoszcz Leśna – mniej niż 1 tys.
4. Bydgoszcz Bielawy – mniej niż 500
5. Bydgoszcz Osowa Góra – mniej niż 150

6. Bydgoszcz Błonie – mniej niż 150
7. Bydgoszcz Zachód – mniej niż 50

8. Bydgoszcz Fordon – mniej niż 50
9. Bydgoszcz Akademia – mniej niż 20
10. Bydgoszcz Brdyujście mniej niż 20

 

Na podstawie zestawień Urzędu Transportu Kolejowego.

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

  Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

Wiadomości z regionu