Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBiałe Błota, Osielsko, Solec Kujawki – tutaj będą dogrywki

Białe Błota, Osielsko, Solec Kujawki – tutaj będą dogrywki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 08 kwiecień 2024 15:44

W Bydgoszczy jest już po wyborach, gdyż Rafał Bruski zdobył ponad 50% głosów, zatem druga tura się nie odbędzie. W Koronowie urzędujący burmistrz Patryk Mikołajewski również nieznacznie przekroczył 50% - dokładnie uzyskał 50,41% - zatem w Koronowie też jest po wyborach. Pod Bydgoszczą są jednak miejsca, gdzie będą ciekawe dogrywki 21 kwietnia.

Wspomnieć trzeba jeszcze o Sicienku, gdzie wystartował tylko jeden kandydat Piotr Chudzyński – w niedzielę 81,7% wyborców odpowiedziało na ,,tak” na pytanie czy powinien zostać wybrany.

 

W Białych Błotach mamy natomiast powtórkę sprzed 5,5 roku, gdy o urząd burmistrza walczył Dariusz Fundator i Magdalena Maison – wtedy górą był Fundator, zobaczymy jak będzie 21 kwietnia. W pierwszej turze wygrał Fundator z 38,5% głosów, a Maison uzyskała 30,6% - z racji tego, że nikt nie uzyskał przynajmniej 50% będzie druga tura. Żaden z tej dwójki kandydatów nie uzyskał zdecydowanego poparcia, zatem trudno dzisiaj mówić o faworycie.

 

Ciekawie wygląda też Osielsko, gdzie pierwszy raz od dawna wójtowi Wojciechowi Sypniewskiemu, który trudno zliczyć od ilu kadencji rządzi, nie udało się wygrać w pierwszej turze. Wygrał popierany przez PO Janusz Jedliński z 39,5% poparcia, a Sypniewski uzyskał 32,1% poparcia. Tutaj też nie ma wielkiej przewagi, zatem wszystko jest możliwe.

 

W Solcu Kujawskim nie kandydowała wieloletnia burmistrz Teresa Substyk. Wybory na urząd burmistrza są w Solcu jeszcze bardziej wyrównane – wygrał pierwszą turę Adam Michalak z 36,8% poparcia, ale drugi Wojciech Elszyn uzyskał 35,4% zatem różnica jest minimalna.

 

W Nowej Wsi Wielkiej również wieloletni wójt Wojciech Oskwarek nie kandydował, przechodząc na polityczną emeryturę. Pierwszą turę wygrał Zbigniew Wiśniewski z 32,2% poparciem, ale drugi Tomasz Hermann uzyskał o 0,4 punktu procentowego mniej.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

  Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

Wiadomości z regionu