Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWprowadzeniem figury św. Michała Archanioła z Gargano diecezja bydgoska rozpoczęła świętowanie jubileuszu

Wprowadzeniem figury św. Michała Archanioła z Gargano diecezja bydgoska rozpoczęła świętowanie jubileuszu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 06 kwiecień 2024 15:38

Sobota 6 kwietnia to ważny dzień dla polskiego Kościoła – w bydgoskiej bazylice, w obecności Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz wielu innych biskupów, rozpoczęły się obchody jubileuszu Diecezji Bydgoskiej, która została ustanowiona w 2004 roku przez papieża św. Jana Pawła II.

 

- Po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus dał swoim uczniom wiele dowodów, że żyje – ukazywał się im przez 40 dni i mówił o Królestwie Bożym. On też dając swojego ducha powiedział idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Rozesłani przez niego przemierzali ścieżki i drogi świata. Szli i głosili Ewangelię bożą, dotarli z nią też nad Brdę, Wisłę i Noteć. Dotarli do piastowskiego Gniezna, a także do Bydgoszczy na pogranicze Pomorza, Kujaw i Wielkopolski – mówił na wstępie prymas i metropolita gnieźnieński abp. Wojciech Polak – Decyzja św. Jana Pawła II ogłoszoną 24 lutego 2004 roku przez nuncjaturę apostolską w Polsce powstała diecezja bydgoska.

 

Zanim w Bazylice rozpoczęła się Msza Święta uroczyście wprowadzono do świątyni figurę Świętego Michała Archanioła z Gargano, patrona Kościoła, z którą po całej, Polsce jeżdżą ojcowie Michalici. Figura wywodzi się z włoskiego sanktuarium Monte Sant. Przez najbliższe miesiące, aż do ostatnich dni listopada ta figura będzie odwiedzać wszystkie parafie diecezji bydgoskiej. Diecezja bydgoska jest pierwszą, która zdecydowała się na przeprowadzenie peregrynacji tej figury w każdej z parafii. W poniedziałek figura przyjedzie do Katedry, a we wtorek peregrynacja planowana jest u Jezuitów.


- Przyjdź do naszej diecezji, zapraszamy Ciebie – mówił na powitanie figury bp. Krzysztof Włodarczyk – Prosimy przyjdź do wszystkich serc ludzkich, do każdego z nas i w nas zwyciężaj.

 

Za oprawę muzyczną uroczystości odpowiadał chór połączony w skład którego weszło około 200 osób. Biskup Włodarczyk w kazaniu tłumaczył sens świętowania tego typu jubileuszy - Kościół do którego mamy przywilej należeć jest wspólnotą pamięci. Zakorzeniony jest i wyrasta z całych dziejów człowieka na ziemi, które się stały dziejami zbawienia.  Uroczystość odbywała się przy wystawionych relikwiach błogosławionego Michała Kozala, jednego z patronów bydgoskiego Kościoła.

 

20. rocznica wejścia w życie dekretu papieża św. Jana Pawła II przypadła 25 marca, w tym roku tego dnia wypadał Wielki Poniedziałek, z uwagi na to, że jest to najważniejszy okres liturgiczny w roku, postanowiono je przesunąć i kluczowe uroczystości rozpocząć właśnie w sobotę 6 kwietnia.

 

Zmarły prałat budował kult św. Michała Archanioła

W środę odbył się pogrzeb ks. Romana Kneblewskiego, który jako proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa budował kult postaci św. Michała Archanioła z Gargano, który przejawiał się chociażby comiesięcznymi nabożeństwami. Był to jedno z niewielu nabożeństw do tego świętego w Bydgoszczy. Kilka dni po jego pogrzebie rozpoczyna się peregrynacja, która sprawi, że kult św. Michała Archanioła dotrze do każdej parafii w diecezji.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

  Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

Wiadomości z regionu