Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTrzecia Droga na ostatniej prostej w wyborach do sejmiku: Każde miasto powiatowe musi mieć kolej

Trzecia Droga na ostatniej prostej w wyborach do sejmiku: Każde miasto powiatowe musi mieć kolej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 kwiecień 2024 18:51

Przedostatniego dnia kampanii wyborczej kandydaci Trzeciej Drogi z okręgu bydgoskiego przedstawicieli swój program na Sejmik Województwa – dużo uwagi poświęcono rozwojowi infrastruktury, a przede wszystkim kolei.

 

- Rozwiązanie wykluczenia komunikacyjnego, rozwiązania wykluczenia komunikacyjnego, rozwiązanie poprawy sieci transportowej, która jest uciążliwa dla mieszkańców – mówił na czwartkowej konferencji prasowej lider bydgoskiej listy Radosław Rataj – Wykluczenie komunikacyjne: nie można dotrzeć do szkół, do urzędów, do pracy, brak rozwiązań systemowy, aby poruszać się po regionie. Są miejscowości, które są kompletnie wykluczone. Polska2050 ma swój postulat, że każde miasto powiatowe i powyżej 10 tys. mieszkańców musi posiadać połączenie kolejowe.


W takiej sytuacji znajdują się dzisiaj Żnin i Świecie, a wokół 10 tys. mieszkańców oscyluje Szubin. Rataj pytany o szczegóły wskazuje na pewne działania – Będziemy się starali przywrócić połączenia do Szubina, do Żnina, do Kcyni.

 

Połączenia kolejowe z tymi miastami mają tworzyć koncepcję kolei metropolitalnej nazwanej przez Trzecią Drogę Bydgoską Średnicą Kolejową. Trzecia Droga zapowiada też działania na rzecz szkolnictwa – w szczególności zawodowego, promocji turystyki regionu oraz transformacji klimatycznej.

 

Czy powstanie klub bydgoski w sejmiku?

Po niedzieli dowiemy się kto będzie reprezentował Bydgoszcz w Sejmiku Województwa w nowej kadencji – dzisiaj możemy powiedzieć, że będzie to pięciu radnych i będą to przedstawiciele kilku sił politycznych, które w tej kampanii ze sobą rywalizują. Czy w sprawach bydgoskich będą współpracować ponad podziałami? - zadaliśmy pytanie Ratajowi.

 

- Będę o to zabiegał – wczoraj rozmawiałem z wicemarszałkiem Ostrowskim, z wicemarszałkiem Kurzawą również będę rozmawiał. Zobaczmy jaki będzie wynik 7 kwietnia – ja na pewno jestem otwarty na dialog bez względu na barwy polityczne. Będę szukał takiego dialogu, bo zależy mi na Bydgoszczy.

 

W rozmowie z nami potrzebę takiej współpracy wyrażał też kandydat PiS Jarosław Wenderlich, co daje nadzieję, że uda się współpracować nowej bydgoskiej reprezentacji sejmikowej ponad podziałami.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

  Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

Wiadomości z regionu