Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo 90 latach zaprezentowano obraz mistrza Leona Wyczółkowskiego

Po 90 latach zaprezentowano obraz mistrza Leona Wyczółkowskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 06 kwiecień 2024 09:19
Po 90 latach zaprezentowano obraz mistrza Leona Wyczółkowskiego Fot: MOB

„Święta Teresa” i „Niebo Gwieździste” - to tytuły podwójnego obrazu malarza Leona Wyczółkowskiego. Ten obraz otrzymało bydgoskie muzeum imienia tego wybitnego artysty w 1930 roku od jego żony Franciszki Wyczółkowskiej. Następnie dziesiątki lat przeleżało w magazynie.

Zanim obraz zaprezentowano szerszej publiczności konieczna była jego renowacja - Wykonanie nowej konstrukcji ramy było konieczne ze względu na zabezpieczenie obu stron obrazu tak, aby nie miały kontaktu z tzw. „pleckami”, czyli elementem oprawy dzieła sztuki znajdującym się na jego odwrociu. W przypadku obiektu wykonanego w technice pastelu „plecki” mogłyby w dłuższej perspektywie poprzez dociskanie spowodować uszkodzenie oryginału. Uznaliśmy też, że oprawa jest niezbędna ze względów czysto ekspozycyjnych – chcieliśmy umożliwić zwiedzającym oglądanie pracy w pełnym wymiarze, uznając obie strony obrazu za interesujące – tłumaczy Magdalena Gapińska, starszy asystent konserwatorski w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.

 

Pod koniec marca obraz zaprezentowano po raz pierwszy publicznie.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

  Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

Wiadomości z regionu