Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDiecezja Bydgoska w ten weekend zaprasza na obchody jubileuszu 20-lecia. Duchowe wydarzenia przewidziano na znacznie dłużej

Diecezja Bydgoska w ten weekend zaprasza na obchody jubileuszu 20-lecia. Duchowe wydarzenia przewidziano na znacznie dłużej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 kwiecień 2024 05:56

W Wielki Poniedziałek, który jest już za nami przypadła dokładnie 20. rocznica powołania do życia Diecezji Bydgoskiej, z uwagi że był to Wielki Tydzień najważniejszy czas liturgiczny w roku, uroczystości kluczowe przesunięto na najbliższy weekend. Diecezja Bydgoska jako pierwsza planuje peregrynację figury św. Michała Archanioła w każdej parafii – to przedsięwzięcie zakończy się dopiero w listopadzie.

- Nie mogliśmy hucznie świętować wydarzeń jubileuszu z uwagi na Wielki Tydzień, który bardziej nastraja do kontemplacji do cieszy, do medytacji, do zwrócenia uwagi na mękę Jezusa Chrystusa – wyjaśnia ks. dr. Piotr Wachowski. Najważniejsze wydarzenia jubileuszowe rozpoczną się w sobotę 6 kwietnia w Bazylice. O godzinie 10:00 będzie odbywać się nabożeństwo Mater Dei Memmento Mei – jeżeli ktoś nie wie, to jest tytuł hymnu do Matki Bożej Pięknej Miłości, patronki Diecezji Bydgoskiej. O godzinie 12:00 odbędzie się Msza Święta, której przewodniczyć będzie prymas Polski abp. Wojciech Polak – Będziemy mogli odśpiewać Te Deum Laudamus w ramach wdzięczności za decyzję papieża św. Jana Pawła II o powołaniu diecezji.

 

Ksiądz Waszak wskazuje też, że decyzją biskupa Krzysztofa Włodarczyka powołano komitet Ambitna Diecezja, który będzie przyznawał przez najbliższe 5 lat stypendia dla zdolnej młodzieży ze szkół katolickich każdego szczebla, w tym też dla studiów wyższych.

W sobotę planowany jest też koncert jubileuszowy w Filharmonii Pomorskiej, którym zainteresowanie było tak duże, że wszystkie bilety się rozeszły.

 

- Nie zatrzymujemy się a uroczystościach tych trzech dni. W sobotę rozpocznie się peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano – mówi ks. Mirosław Pstrągowski. Figura będzie w każdej parafii przez dobę, objazd całej diecezji zakończy się dopiero pod koniec listopada. Będzie to podobna peregrynacja jak kopii cudownego obrazu z Jasnej Góry, który gościliśmy kilka lat temu. Ksiądz Pstrągowski pytany dlaczego akurat ta figura odpowiada – Jest on patronem Kościoła, dlatego wybraliśmy tę postać dla umacniania więzi.

 

Po sobotniej Mszy uczestnicy zaproszeni są na agapę, czyli coś w rodzaju festynu z poczęstunkiem, na podwórku Bazyliki. W planach są też występy muzyczne. W niedzielę w Katedrze o godzinie 19:15 zaprezentowany będzie spektakl Oratorium ,,Trzy Marie”, jednocześnie proboszczowie parafii są zapraszani, aby tego dnia organizować obchody w swoich parafiach. Triduum obchodów zakończy poniedziałkowa Msza w Katedrze o godzinie 18:00.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

  Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

Wiadomości z regionu