Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSchreiber pozywa Bruskiego. Chodzi o wywiad dla Gazety Prawnej

Schreiber pozywa Bruskiego. Chodzi o wywiad dla Gazety Prawnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 02 kwiecień 2024 19:48
Schreiber pozywa Bruskiego. Chodzi o wywiad dla Gazety Prawnej CC BY-SA 4.0 by Mariusz Guć -

- To herezja ekonomiczna. Taki pomysł kosztowałby ok. 100 mln zł – powiedział w wywiadzie dla Gazety Prawnej prezydent Rafał Bruski o kosztach zapowiadanej do końca 2024 roku darmowej komunikacji przez kandydata na prezydenta Łukasza Schreibera. Zdaniem Schreibera jest to kłamstwo, dlatego pozwał prezydenta Rafała Bruskiego w trybie wyborczym. Co do zasady ten pozew sąd powinien rozpatrzeć w ciągu 24 godzin.

Według posła Łukasza Schreibera wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej od lipca do grudnia bezpłatnej komunikacji miejskiej to koszt 35-37 mln zł - Jak to policzyliśmy? Otóż, roczne przychody ze sprzedaży wszystkich biletów to 73 mln. Podzieliliśmy tę sumę przed dwa. Dziecko w pierwszej klasie szkoły podstawowej rozwiązałoby takie zadanie – napisał na Facebook-u Łukasz Schreiber. Bydgoska Prawica oczekuje zakazania sądownego Rafałowi Bruskiemu mówienia, że koszt wprowadzenia darmowej komunikacji będzie kosztować 100 mln zł oraz publicznych przeprosin na Facebook-u.

 

Wiceprezydent Łukasz Krupa pytany przez nas skąd szacunki o około 100 mln zł wskazuje, że koszt darmowej komunikacji to nie tylko utracone wpływy z biletów, ale praktyka miast które poszły w tym kierunku wskazuje na znaczny wzrost liczby pasażerów co wiązałoby się z koniecznością zwiększenia kursów, a to dla miasta byłoby dodatkowym kosztem.

 

Proces w trybie wyborczym jest ryzykowny

Praktyka pokazuje, że sądy wydają wyroki w trybie przyśpieszonym raczej w dość ewidentnych sprawach, gdy sprawa jest bardziej skomplikowana wymagająca przesłuchania świadków, to sądy zazwyczaj oddalają takie sprawy wskazując, że właściwym trybem jest tryb normalny postępowania cywilnego, gdzie praktycznie wyrok zapadłby za dobry rok. Samo oddalenie sprawy w trybie wyborczym jest w odbiorze społecznym często jako przegrana pozywających, dlatego takie pozwy są sporym ryzykiem.

 

Przed tygodniem opisywaliśmy chociażby sprawę z Inowrocławia, gdy sztab kandydatki Porozumienia Samorządowego Ewy Koman pozwał Koalicję Obywatelską, że jej kandydaci sugerują, że Porozumienie jest w koalicji z PiS-em – teoria została oparta o dwa wspólne głosowania w Radzie Miejskiej. Sąd tą sprawę oddalił.

 

Radny PiS pozwał bezskutecznie radnego Nowej Lewicy

W ubiegłym tygodniu toczył się też spór wyborczy pomiędzy bydgoskimi radnymi. Radny Bogdan Dzakanowski uznał, że wpis na ulotce radnego Nowej Lewicy Zdzisława Tylickiego „Inicjator ulg na przejazdy komunikacją miejską dla seniorów 65+ w Bydgoszczy". Dzakanowski będący radnym klubu PiS-u uważa, że darmowa komunikacja dla seniorów to nie zasługa Tylickiego, ale jego, dlatego pozwał radnego lewicy. Sąd Okręgowy oddalił jednak pozew. Dzakanowski odwołał się do gdańskiej apelacji, ale ta podtrzymała stanowisko z pierwszej instancji.

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

  Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

Wiadomości z regionu